Trwa ładowanie...

Kazimierz Dolny. Zabytki. Co warto zobaczyć?

Kazimierz Dolny, jedno z najpiękniejszych miasteczek w kraju, nazywany jest "perłą polskiego renesansu". Gości przyciągają malownicze położenie, zabytki oraz niezwykła atmosfera tego zakątka. Liczące około 2 tys. stałych mieszkańców miasteczko przyjmuje rocznie 600 do 800 tys. turystów. Jakie są tu zabytki? Co warto zobaczyć?

Kazimierz Dolny. Zabytki. Co warto zobaczyć?Źródło: Shutterstock
d4m02ew
d4m02ew

Kazimierz Dolny, jedno z najbardziej romantycznych miejsc w naszym kraju oraz zwycięzca naszego plebiscytu na najpiękniejsze miasteczko w Polsce, nazywany jest "perłą polskiego renesansu". Gości przyciągają malownicze położenie, zabytki oraz niezwykła atmosfera tego zakątka. Liczące około 2 tys. stałych mieszkańców miasteczko przyjmuje rocznie 600 do 800 tys. turystów.

W XVII wieku Kazimierz był ważnym ośrodkiem handlu m.in. zbożem, które stąd spławiano Wisłą do Gdańska. Z tego okresu nad rzeką zachowało się kilka spichlerzy, a na rynku bogato zdobione kamienice mieszczan. Symbolem dawnej świetności jest górujący nad miastem kościół farny. Ruiny zamku na wzgórzu skłoniły miejscowych do snucia legendy o królu Kazimierzu Wielkim, który miał tu zakochać się bez pamięci w pięknej Żydówce Esterze.

d4m02ew
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m02ew

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj