Trwa ładowanie...

Kiedy turystyka wróci do normy? Niemieccy eksperci przygotowali trzy scenariusze

Turyści zastanawiają się, kiedy będą możliwe podróże na podobnym poziomie, co przed wybuchem epidemii koronawirusa. Sprawdzili to eksperci z Niemieckiego Rządowego Centrum Kompetencyjnego ds. Turystyki.

Kiedy turystyka wróci do normy? Niemieccy eksperci przygotowali trzy scenariuszeŹródło: Getty Images
d5osgy1
d5osgy1

Niemcy przygotowali prognozę odradzania się branży turystycznej po kryzysie w swoim kraju. "Rzeczpospolita" przekazuje, że obszerny raport powstał na podstawie publikacji, badań i analiz, które pozwalają określić przewidywany czas trwania poszczególnych faz kryzysu i ich wpływ na wielkość obrotów w stosunku do tych uzyskanych w 2019 r.

Eksperci nie mają dobrych wieści dla urlopowiczów

Wynik końcowy jest mało optymistyczny i mówi wprost, że sytuacja unormuje się między wrześniem przyszłego roku a - w najgorszym wypadku - wrześniem 2023 r. Dlaczego tak długo będzie trwać powrót do "normalności"?

d5osgy1

Eksperci z Niemieckiego Rządowego Centrum Kompetencyjnego ds. Turystyki założyli trzy najbardziej prawdopodobne scenariusze. Rozłożyli też cały proces na cztery fazy. Pierwsza z nich mówi, że restrykcje zostaną częściowo zniesione między końcem kwietnia a końcem maja br. Biorąc też pod uwagę inne czynniki, jak ew. ponowne uruchomienie połączeń lotniczych czy otwarcie hoteli, wyliczono, że w tym roku branża zarobi między od 2 do 20 proc. tego, co w zeszłym roku.

II faza powrotu do normalności dotyczy łagodzenia obostrzeń. W wariancie optymistycznym proces ten potrwa do końca czerwca br. Patrząc na sytuację z realistycznego punktu widzenia - trzeba będzie zaczekać na zmniejszanie restrykcji do końca września. Pesymistyczny plan zakłada, że ten proces zakończy się w grudniu br.

Getty Images
Źródło: Getty Images

III faza dotyczy ożywienia. Także w tym przypadku przedstawiono trzy scenariusze. Optymistyczna wersja zakłada, że nastąpi ono w marcu 2021 r., realistyczna - na koniec czerwca 2021 r., a pesymistyczna – dopiero w październiku 2021 r.

d5osgy1

"Rz" wyjaśnia, że ostatnim etapem będzie normalizacja. Przy założeniu optymistycznym potrwa ona do końca września przyszłego roku, co oznacza możliwość uzyskania 90 proc. zeszłorocznych przychodów. Realistyczny plan mówi o dacie czerwiec 2022 r. (80 proc. zeszłorocznych przychodów), a pesymistyczny – o październiku 2023 r. (70 proc.).

Kiedy pojawi się szczepionka?

Niemcy podkreślili w raporcie, że w ich ocenie szanse na pojawienie się szczepionki w tym roku, która będzie dostępna dla większości obywateli, są nikłe. Przewidują, że nastąpi to latem 2021 r. Część ekspertów mówi, że turystyka odbuduje się po 12 miesiącach od momentu, kiedy większość osób będzie zaszczepionych.

Źródło: Rzeczpospolita

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Odmrażanie gospodarki. Szumowski: kolejny etap obejmie handel

d5osgy1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5osgy1