Poza miastemKisajno. Co warto wiedzieć o tym mazurskim jeziorze?

Kisajno. Co warto wiedzieć o tym mazurskim jeziorze?

Kisajno to jedno z sześciu połączonych jezior, które zbiorowo określa się mianem jeziora Mamry. To, a także liczne wyspy, z których większość znajduje się na Kisajnie, sprawia, że jest to teren wyjątkowy. I bardzo malowniczy.

Kisajno. Co warto wiedzieć o tym mazurskim jeziorze?
Źródło zdjęć: © Jezioro Kisajno/Shutterstock

Sześć jezior zlało się w jedno

Dawno, dawno temu, czyli gdzieś do XVI w., jeziora Mamry, Kirsajty, Kisajno, Dargin, Święcajty i Dobskie były połączone jedynie strumieniami. Lecz m.in. z powodu wybudowanie młyna i zapory wodnej w Węgorapie poziom wody podniósł się na tyle, że stanowią teraz jeden akwen. W dodatku niezwykły pod względem przyrodniczym.

Rezerwaty przyrody

Na terenie całego jeziora znajduje się ponad 30 wysp o łącznej powierzchni ponad 200 ha, jednak nie można do nich przybijać. Na większości z nich bowiem znajdują się rezerwaty przyrody, w których żyją liczne gatunki ptaków, takie jak łabędzie, bocian czarny czy czapla siwa.

Najwięcej wysp, bo aż 15, znajduje się właśnie w części jeziora Kisajno. Z tego powodu jego powierzchnia wydaje się znacznie mniejsza niż jest w rzeczywistości. Prawie 1900 ha to jednak dosyć sporo. Jezioro jest również nieco rozciągnięte – jego długość to 8,5 km, a szerokość 3 km. Do tych wymiarów należy dodać także maksymalną głębokość, która wynosi 25 m.

Północna część Kisajna to popularny szlak żeglugowy między Giżyckiem a Sztynortem lub Węgorzewem. Od północy zresztą jezioro to łączy się z jeziorem Dargin, ale granica między nimi jest bardziej umowna i przebiega w najwęższym miejscu, czyli pomiędzy Królewskim Rogiem a Wysokim Rogiem.

Obraz
© Shutterstock.com

Kanały, mosty i twierdze

Granica z jeziorem Niegocin jest bardziej wyraźna. XVIII-wieczny kanał Łuczański zawiera jedną z atrakcji Giżycka, czyli most obrotowy, którego przęsło obraca w bok, a nie do góry, jak w przypadku mostów zwodzonych. Ciekawostką jest to, że jest obsługiwany ręcznie przez jednego operatora, a cały obrót mostu zajmuje ok. 5 minut.

Obraz
© Shutterstock.com

Sam most jest jednak dużo młodszy od wspomnianego kanału. Wybudowano go pod koniec XIX w., by połączyć Giżycko z funkcjonującą już twierdzą Boyen. Powstała z rozkazu króla Fryderyka Wilhelma IV i mogła pomieścić nawet 3000 żołnierzy, choć w czasie bitwy pod Tannenbergiem w 1914 r. przebywało tu nawet 4000 osób.

Alternatywną drogą, łączącą Kisajno z Niegocinem jest trasa prowadząca przez jezioro Tajty. Te dwa jeziora łączy kanał Piękna Góra i choć jego nazwa pochodzi od pobliskiej miejscowości, to trzeba przyznać, że całe Kisajno jest wyjątkowo malownicze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

poza miastemkisajnomazury

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)