Kładka nad Motławą oficjalnie otwarta. Czekano na nią przez wiele lat
Gdańszczanie doczekali się nowej przeprawy nad Motławą, która skomunikowała Główne Miasto z wyspą Ołowianką. Tysiące mieszkańców i turystów uczestniczyło w otwarciu historycznej kładki.
W sobotę o godz. 21:30, przy dźwiękach Orkiestry Symfonicznej z Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, nowy ruchomy most został oficjalnie oddany do użytku. Opuszczono go po przemówieniu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Następnie każdy mógł się przejść po pierwszej powojennej przeprawie.
Łatwiejszy dostęp do instytucji kulturalnych
Kładka ma 70,5 m długości i zapewnia znacznie łatwiejszy dostęp do instytucji kultury w popularnej części miasta - m.in. Filharmonii i Muzeum Morskiego. To szansa na ożywienie tego terenu.
Choć budowa za 10 mln zł rozpoczęła się w lipcu 2016 r., zabiegano o nią od co najmniej kilkunastu lat. Pierwsze oficjalne plany dotyczące powstania przeprawy powstały w 2004 r. Od samego początku wielkim orędownikiem zrealizowania tego pomysłu był Roman Perucki, dyrektor Filharmonii. Wierzył, że dzięki niej wyspa się rozwinie.
Pierwotnie kładka miała usprawnić komunikację przede wszystkim zmierzającym do Filharmonii. Jednak w ostatnich latach na wschodnim brzegu Motławy powstały nowe budynki i instytucje – w tym trzy hotele, apartamentowce, marina, posterunek policji i restauracje. Był to dodatkowy impuls, aby przyspieszyć prace.
Nie każdemu spodobał się pomysł budowy ruchomego mostu. Protestowała część środowiska żeglarskiego, obawiając się utrudnionego dostępu do mariny. Ponadto część gdańszczan była zdania, że kładka zniszczy widok na panoramę miasta od strony nadrzecza. Realizacja inwestycji opóźniła się przez to o rok.
Przeprawa będzie otwierana o pełnych godzinach
Kładka będzie obsługiwana całodobowo przez cały rok. Od 1 kwietnia do 30 października będzie podnoszona o pełnych godzinach - od godz. 7:00 do 24:00. W pozostałych godzinach oraz poza sezonem przeprawa będzie otwierana na prośbę jednostek pływających. Komunikaty w trzech językach (polskim, angielskim i niemieckim) będą informować przechodniów o zamykaniu i otwieraniu kładki. Czas pozostawienia jej otwartej dla żeglugi wynosi od 10 do 30 minut. Przy wietrze powyżej 16 m/s przeprawa nie będzie otwierana.