Trwa ładowanie...
d1hxu7i
22-02-2011 13:11

Klasztor w Mogile. Wyjątkowe sanktuarium

Kiedyś wieś, obecnie osiedle w Krakowie, administracyjnie należące do Nowej Huty. Nazwa, która pojawia się już w 1291 roku, nawiązuje do legendy o Wandzie, córce legendarnego władcy Krakowa Kraka, która wolała utopić się w Wiśle niż poślubić niemieckiego księcia Rydygiera. W pobliżu miejsca, gdzie zostało odnalezione jej ciało, usypano mogiłę. W 1222 biskup krakowski Iwo Odrowąż sprowadził tu cystersów. Koniecznie musicie obejrzeć klasztor w Mogile.

d1hxu7i
d1hxu7i

Sanktuarium Krzyża Świętego

Klasztor cystersów w Mogile jest jednym z najstarszych w Polsce ośrodków kultu ukrzyżowanego Chrystusa. Obiektem kultu jest krucyfiks, wykonany przez nieznanego artystę w wiązowym drewnie. Polichromowana figura Chrystusa ma 192 cm wysokości. Legenda głosi, że znajdowała się w Mogile już w XIII wieku i że modlili się przed nią polscy władcy: królowa Jadwiga, Władysław Jagiełło i Kazimierz Wielki, który wspierał opactwo finansowo. Niestety nie zachowały się żadne wota z tamtych czasów. W czasie szwedzkiego potopu w roku 1655 zawartość kościelnego skarbca i najcenniejsze dary pątników zdeponowano u krakowskich kupców, żebyuchronić je przed kradzieżą. Rzeczy te nigdy nie zostały zwrócone. Mniej cenne przedmioty uległy zniszczeniu podczas pożaru w 1708 roku, albo zostały skonfiskowane w czasie zaboru austriackiego. Zachowała się jedynie kuta żelazna krata ze złoceniami, która zamyka kaplicę Krzyża – wotum rycerzy hetmana Stefana Żółkiewskiego za ocalenie z klęski pod Cecorą w 1620 roku. Dowodem czci, jaką wierni
otaczają do dziś figurę Chrystusa, są głębokie bruzdy na posadzce wokół ołtarza z cudownym wizerunkiem. Wytarli je pielgrzymi, którzy obchodzą ołtarz na kolanach. Najważniejszym wydarzeniem w najnowszej historii sanktuarium było nadanie w roku 1979 klasztornemu kościołowi tytułu bazyliki mniejszej i wizyta w dniu 9 czerwca tego roku papieża Jana Pawła II.

Opactwo Cystersów w Mogile
ul. Klasztorna 11
31-979 Kraków
012 644 23 31
cystersi_mogila@op.pl+'?' )
www.mogilacystersi.neostrada.pl

*Dojazd * Z centrum Krakowa: tramwajem nr 15 w kierunku Pleszowa do przystanku przy ul. Klasztornej; autobusem miejskim nr 123 w kierunku Mistrzejowic, do przystanku przy klasztorze cystersów; autobusem miejskim nr 174 w kierunku kombinatu do przystanku przy ul. Klasztornej.

Uroczystości
15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP
28 września – św. Wacława
14–21 listopada – Podwyższenie Krzyża Świętego

d1hxu7i

Noclegi
Hotel Santoriniul. Bulwarowa 35, t 012 680 51 95

Liczne hotele, hostelei schroniska na terenie miasta.

Sanktuaria w pobliżu
Kalwaria Zebrzydowska, Staniątki, Wadowice, Wieliczka

Okolica

Nowa Huta. Kościół MB Królowej Polski (zwany Arką Pana) – pierwszy kościół w robotniczej Nowej Hucie, wzniesiony w latach 1969–1977 po licznych sprzeciwach władz; w maju 1969 kardynał Karol Wojtyła wmurował kamień węgielny, pochodzący z Bazyliki św. Piotra w Rzymie i poświęcony przez papieża Pawła VI. Autorem projektu jest Wojciech Pietrzyk; dach budowli nawiązuje do słynnej kaplicy w Ronchamp, projektu Le Corbusiera. Kopiec Wandy – jeden z czterech krakowskich kopców, o wysokości 14 m, powstał prawdopodobnie około VII, VIII wieku. Kościół św. Bartłomieja – modrzewiowa budowla z połowy XV stulecia, wielokrotnie przebudowywana, wspaniały przykład średniowiecznej architektury drewnianej; budowniczym był Maciej Mączka, krakowski snycerz, którego sygnatura widnieje na gotyckim portalu z 1466 roku.

Seria: Miejsca niezwykłe

Tytuł: Sanktuaria w Polsce

Autor: Adam Sochaczewski

d1hxu7i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hxu7i