"Klimatyczny Człowiek Roku" - za co go nagrodzimy?

Każdy z nas go zna - jest ekopozytywny, zaangażowany, a żadne wydarzenie związane z ochroną środowiska nie może odbyć się bez jego udziału. Lokalne inicjatywy czy eventy nakierowane na edukację ekologiczną - podczas nich czuje się jak ryba w wodzie. Może nawet do tej pory przeprowadził lub przeprowadziła już samodzielnie kilka wydarzeń, mających na celu zachęcenie do zmiany trybu życia i większej dbałości o naszą planetę. To osoba, której zaangażowanie w ochronę i działanie na rzecz klimatu nie można nie dostrzec. Takiego ekobohatera właśnie potrzebujemy!

"Klimatyczny Człowiek Roku" - za co go nagrodzimy?
Źródło zdjęć: © materiały partnera

24.09.2021 16:56

Młodzi ludzie - to oni są kreatorami i odkrywcami, pełnymi empatii i świeżego spojrzenia na różne sprawy, również te związane z ochroną środowiska. Stają się motorem napędowym wielu zmian i przyjmują rolę liderów lokalnej społeczności. O takich osobach warto mówić głośno, m.in. przez konkurs "Klimatyczny Człowiek Roku". W powyższym opisie widzisz siebie? A może znasz osobę, której wysiłki wkładane na rzecz ochrony klimatu powinny zostać docenione?

Ty i ja - jesteśmy odpowiedzialni za klimat

Wpływ działalności człowieka na klimat to temat poruszany od wielu lat. Naukowcy biją na alarm i ostrzegają: jeśli nie zaczniemy podejmować odpowiednich kroków już dziś, skutki zmian klimatu będą nieodwracalne. Walka o wodę i zasoby naturalne stanie się czymś powszechnym. Czy Ty i ja możemy zmienić tę katastroficzną wizję? Tak. Na szczęście nie jest jeszcze za późno, jednak jest to "ostatni dzwonek".

Poprzez zmianę drobnych, codziennych nawyków i zwiększanie świadomości w zakresie ochrony środowiska, możemy znacznie złagodzić zachodzące zmiany klimatyczne, m.in. zapobiegać emisji dużych ilości gazów cieplarnianych do atmosfery. Pierwszym krokiem mogą być małe działania oraz inicjatywy regularnie podejmowane przez poszczególne osoby. To one, inspirując swoje bliższe i dalsze otoczenie, a także lokalne społeczności, mogą realnie wpływać na nasze codzienne nawyki i zachęcać do zmiany stylu życia, który stanie się bardziej przyjazny środowisku.

Co już dziś, Ty i ja jesteśmy w stanie zrobić, aby żyć w czystym środowisku i zadbać o naszą planetę? Możemy wybrać rower zamiast auta, każdego dnia poruszać się komunikacją miejską, kupować ubrania z "drugiej ręki". Warto też świadomie robić zakupy - wybierać mięso z ekologicznej hodowli, czy też jajka od kur z wolnego wybiegu. Jesteś wegetarianinem? Świetnie! Czy wiesz, że dzięki temu przyczyniasz się do oszczędności tysięcy litrów wody, które są niezbędne do hodowli zwierząt? Wspomniane zmiany zaczynają się od każdego z nas, ale często są inicjowane przez lokalnych działaczy, mocno zaangażowanych w wiele inicjatyw mających na celu ochronę klimatu. To właśnie z myślą o takich osobach, którym na sercu leży dobro naszej planety, organizowany jest konkurs pn. "Klimatyczny Człowiek Roku".

Obraz
© materiały partnera

Za co cenimy Klimatycznego Człowieka Roku?

Osoby zaangażowane w ekologiczne działania cenimy za podejmowanie różnego rodzaju inicjatyw, dzięki którym uświadamiamy sobie, że dalszy los planety leży głównie w naszych rękach. Niektórzy z działaczy przedstawiają konkretne sposoby na to, jak nadać drugie życie przedmiotom, inni organizują spotkania edukacyjne. W konkursie "Klimatyczny Człowiek Roku" doceniamy wszystkie inicjatywy proekologiczne, które sprzyjają ochronie naszej planety, dlatego jeśli na co dzień zarażasz pasją do bycia eko, wyślij swoje zgłoszenie do konkursu już teraz!

Kto może zostać Klimatycznym Człowiekiem Roku?

Osoba w wieku od 16 do 30 lat, która jest zaangażowana na rzecz upowszechniania i zachęcania do podejmowania codziennych działań w kwestii ochrony klimatu.

W tegorocznej edycji konkursu "Klimatyczny Człowiek Roku" wyłonimy i nagrodzimy wybraną osobę za prospołeczne lub edukacyjne działania na rzecz klimatu, ograniczania skutków zmian klimatu i adaptacji do zmian klimatu. Do konkursu możesz zgłosić się samodzielnie, ale jeśli znasz kogoś, kto według ciebie zasługuje na tytuł "Klimatycznego Człowieka Roku", nie zapomnij wspomnieć mu o konkursie i zachęcić do przesłania swojego zgłoszenia.

Obraz
© materiały partnera

Co się liczy? Inicjatywa, kreatywność, zaangażowanie i pasja

W konkursie "Klimatyczny Człowiek Roku" ważny będzie dotychczasowy dorobek zgłoszonego kandydata w zakresie działań na rzecz ochrony klimatu, ograniczania skutków zmian klimatu oraz na rzecz adaptacji do zmian klimatu. W perspektywie najbliższego roku planujesz już kolejne inicjatywy? Koniecznie o nich wspomnij - one również będą punktowane!

Ocenie zostaną poddane m.in. oryginalność zrealizowanych działań, ich nieszablonowość, innowacyjność, siła oddziaływania, a także skuteczność. Ile osób dzięki Tobie uświadomiło sobie, jak duży wpływ mamy na zmiany zachodzące w środowisku i jak łatwo już dziś możemy im zapobiegać? Pochwal się tym!

Harmonogram konkursu - do kiedy można się zgłaszać?

17.09.2021 - termin ogłoszenia konkursu

03.10.2021 - zakończenie przyjmowania zgłoszeń

16-31.10.2021 - głosowanie internetowe

Ogłoszenie wyników nastąpi w terminie do 10 listopada 2021 r.

Konkurs realizowany będzie online i wieńczony uroczystością wręczenia nagród na żywo lub online (zależnie od sytuacji epidemicznej).

Zwycięzcy i nagrody

Po wyłonieniu czterech finalistów ich kandydatury zostaną ogłoszone publicznie. Następnie to internauci będą oddawać głosy na jednego z tych kandydatów, który ich zdaniem powinien zwyciężyć w konkursie i zostać Klimatycznym Człowiekiem Roku. Pozostali finaliści otrzymają równorzędne wyróżnienia. W konkursie zostaną również przyznane nagrody pieniężne.

Obraz
© materiały partnera

Cele konkursu "Klimatyczny Człowiek Roku"

Konkurs został zorganizowany po to, aby docenić pomysłowość i inicjatywy podejmowane przez młodych ludzi na rzecz ochrony środowiska, a jednocześnie zachęcić do proekologicznych działań resztę społeczeństwa. Liczy się przede wszystkim oryginalność i odkrywczość podejmowanych działań, a także skuteczność i efektywność realizowanych projektów.

Ratowanie planety nie może poczekać — już teraz należy podejmować realne działania, które pozwolą zatrzymać proces degradacji środowiska naturalnego. Mamy nadzieję, że dzięki takim projektom jak "Klimatyczny Człowiek Roku", pojawi się coraz więcej młodych ludzi prowadzących nowatorskie działania na rzecz ekologii.

Wierzymy, że wśród Was jest liczne grono osób spełniających wymagania naszego konkursu, a z czasem będzie ich jeszcze więcej! Serdecznie zachęcamy do wysłania swojego zgłoszenia lub przesłania linku do konkursu proekologicznej osobie z Twojego otoczenia.

Konkurs jest organizowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Konkurs sfinansowany został ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są pod tym adresem: link.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
ekologiaklimatkonkurs
Wybrane dla Ciebie