Trwa ładowanie...

Kolejne sztuczne wyspy powstaną w Dubaju

Do 2020 r. w Dubaju mają powstać dwie kolejne sztuczne wyspy. Już w czerwcu w pobliżu słynnego hotelu żagla - Burdż Al Arab - rozpocznie się inwestycja Marsa Al Arab, która przedłuży linię brzegowa Dubaju o 2,2 km.

Kolejne sztuczne wyspy powstaną w DubajuŹródło: Shutterstock.com, fot: bdrone
d82ckf9
d82ckf9

Budowa wysp ma kosztować ponad 6 mld zł. Jedna z nich będzie ukierunkowana na rozrywkę i wypoczynek turystów oraz rodzin z dziećmi. Powstanie tam park wodny i edukacyjny park morski z widownią, na której będzie mogło zasiąść 1000 widzów. Na drugiej wybudowane będą luksusowe wille i hotele oraz prywatna marina i parking. Na terenie Marsa Al Arab znajdzie się także siedziba Cirque du Soleil z widownią na 1700 osób.

Kompleks powstaje ze względu na zbliżającą się światową wystawę Expo 2020. Zdaniem inwestorów będzie cieszył się zainteresowaniem turystów przyjeżdżających w tym czasie do Dubaju, ale także później.

d82ckf9

Profesor architektury Yasser Elsheshtawy podkreśla, że Dubaj z jednej strony jest pozytywnym przykładem rozwoju dla wielu krajów w regionie, a z drugiej, od momentu wybudowania Wysp Palmowych (największych sztucznych wysp na świecie - widocznych na głównym zdjęciu) stał się okazją do kpin i sarkastycznych uwag. "Ludzie nie biorą tego miasta na poważnie. Takie projekty chcą tylko podkreślać widowiskową naturę architektury budowanej głównie dla turystów" - dodaje profesor.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

To on jest autorem określenia "dubaizacja" i podkreśla, że wiele krajów próbuje naśladować to, co dzieje się w urbanistyce Dubaju, w sensie pozytywnym, ale też negatywnym odwzorowując tylko to, co najwyższe, największe i najdroższe.

Źródło: IAR/Reuters

d82ckf9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d82ckf9