Trwa ładowanie...

Koronawirus. Niemcy zmieniają zasady wjazdu dla Polaków

Świetna wiadomość zza zachodniej granicy. Polska od 30 maja przestała być klasyfikowana przez Niemcy jako obszar ryzyka epidemicznego - wynika z piątkowego komunikatu federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Oznacza to zniesienie obowiązkowej 10-dniowej kwarantanny przy wjeździe z Polski do RFN.

Koniec kwarantanny dla Polaków jadących do NiemiecKoniec kwarantanny dla Polaków jadących do NiemiecŹródło: Getty Images
dylhhq4
dylhhq4

Usunięcie Polski z listy obszarów ryzyka oznacza, że niezależnie od powodu wjazdu do Niemiec przy przekraczaniu granicy lądowej nie trzeba będzie rejestrować wjazdu i wykonywać testu.

Niemcy - na pokład samolotu tylko z testem

Nie zmieniły się jednak zasady co do podróży lotniczych. Wejście na pokład samolotu lecącego do Niemiec będzie ciągle możliwe co do zasady tylko z negatywnym wynikiem testu.

Jak czytamy na gov.pl, szybkie testy antygenowe mogą być wykonane najwcześniej 48 godzin (testy PCR, LAMP, TMA 72h) przed planowaną godziną lądowania w Niemczech. Liczy się czas pobrania próbki.

dylhhq4

Negatywnego wyniku testu przy podróży lotniczej do Niemiec nie muszą mieć dzieci do 6 r. życia, a przy locie z Polski również osoby zaszczepione (14 dni od podania ostatniej dawki) oraz ozdrowieńcy (28 dni-6 miesięcy po pozytywnym wyniku testu PCR). Wyniki testów i zaświadczenia powinny być w jęz. angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim.

Od 31 maja częściowo otwiera się kolejny sąsiad Polski

Przypomnijmy, że od 31 maja Słowacja się częściowo otworzyła. 14-dniowa obowiązkowa kwarantanna nie dotyczy już wszystkich.

Kraje na świecie podzielono na 3 grupy: zielone (niskie ryzyko), czerwone (wysokie ryzyko) i czarne (status "nie jedź", w których zanotowano niebezpieczne warianty COVID-19). Zielona lista obejmuje m.in. kraje Unii Europejskiej, w tym Polskę.

dylhhq4

Osoby przybywające z krajów z zielonej listy nie muszą odbywać 14-dniowej kwarantanny, o ile zostały zaszczepione albo przechorowały koronawirusa (nie wcześniej niż 180 dni przed podróżą). Izolacja nie dotyczy także osób poniżej 18. roku życia.

Źródło: gov.pl/PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Otwarcie restauracji. Prof. Simon sceptyczny: Może być bardzo dużo zakażeń

dylhhq4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dylhhq4