Trwa ładowanie...

Wakacje 2021. Austria otwiera się od 19 maja

Austria od 19 maja dołącza do krajów, które znoszą obowiązkową kwarantannę dla miejsc z niskim współczynnikiem zachorowań, co w praktyce dotyczy prawie całej UE, w tym Polski. Na dodatek większość branż się otwiera, w tym turystyka i gastronomia, jednak zasady są bardzo restrykcyjne.

Austria się otwiera od 19 maja 2021 rokuAustria się otwiera od 19 maja 2021 rokuŹródło: Getty Images
d2imc07
d2imc07

Jeszcze do wczoraj podróżowanie do Austrii w celach turystycznych było niemożliwe. Mimo obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronowirusa, trzeba było też odbyć 10-dniową kwarantannę, którą można było skrócić do 5 dni po wykonaniu kolejnego testu. Hotele i restauracje były zamknięte.

Austria się otwiera od 19 maja

19 maja to data wielkiego otwarcia. Austria znosi kwarantannę dla większości krajów UE, w tym Polski. Żeby wjechać należy przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa, z czego zwolnieni są zaszczepieni i ozdrowieńcy. Co ciekawe, za zaszczepioną uznaje się już osobę w 22. dniu po pierwszej dawce.

Dodatkowo kanclerz Sebastian Kurz ogłosił luzowanie restrykcji we wszystkich branżach.

Działalność rozpoczynają lokale gastronomiczne, a także instytucje kultury i sportu. Otwarte zostaną hotele, "a goście z zagranicy są mile widziani".

Austria - otwarcie, ale na restrykcyjnych zasadach

Austria otwiera się pod hasłem: szczepienie, wyzdrowienie albo test. Do wielu miejsc wstęp jest możliwy tylko po przedstawieniu certyfikatu potwierdzającego jedno z powyższych.

d2imc07

W praktyce gastronomia owszem, będzie otwarta, ale żeby zjeść lunch w restauracji trzeba będzie spełnić szereg wymagań. Po pierwsze należy mieć negatywny wynik testu na koronawirusa, z którego zwolnieni są zaszczepieni i ozdrowieńcy. Po drugie konieczna jest rejestracja, a na miejscu obowiązkowe jest posiadanie maski FFP2 (przy stoliku można ją zdjąć) i zachowanie 2-metrowego dystansu od innych. Wprowadzono także limity gości przy stolikach.

Podobne zasady dotyczą hoteli - bez testu mogą się zameldować wyłącznie zaszczepieni i ozdrowieńcy. Konieczna jest także rejestracja i noszenie maski FFP2 w częściach wspólnych. Dodatkowo, gdy chcemy skorzystać z usług oferowanych przez obiekt, np. śniadania, mamy obowiązek robienia testu co 2 dni.

Przed wjazdem do Austrii należy się także zarejestrować ("Pre-Travel-Clearance"), a także pokazać formularz na granicy (w wersji wydrukowanej lub cyfrowej).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nowy gatunek bakterii w Alpach. Ma pomóc rozkładać plasti

d2imc07
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2imc07