Trwa ładowanie...
d17wiqc

Koronawirus. Turyści złożyli ponad 66 tys. wniosków o rekompensaty

Ponad 66 tys. wniosków na ponad 205 mln zł złożyli już turyści, którzy starają się o rekompensaty za wycieczki, które nie odbyły się z powodu pandemii COVID-19. Wnioski o pomoc złożone przez organizatorów turystycznych mają wartość ok. 210 mln zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wnioski o pomoc do ZUS opiewają na 26 mln zł
Wnioski o pomoc do ZUS opiewają na 26 mln zł (123RF, Fot: Maksym Kapliuk)
d17wiqc

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i technologii poinformowało, że blisko 200 organizatorów turystycznych złożyło ponad 2 tys. wniosków biur podróży odnośnie 70 tys. podróżnych. Wnioski o pomoc do ZUS opiewają na 26 mln zł.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Wnioski o rekompensaty składane przez turystów oraz wnioski o pomoc dla branży składane są do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wypłaty będą udzielane za pośrednictwem Turystycznego Funduszu Zwrotów.

d17wiqc

To bilans zaledwie pierwszych tygodni obowiązywania tzw. tarczy turystycznej.

"Obowiązująca od października tarcza turystyczna wprowadziła szereg korzystnych zmian dla branży turystycznej. Dodatkowo w październiku weszła w życie ustawa, która przewiduje przyznanie dodatkowego świadczenia postojowego dla agentów turystycznych" - wskazał wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

W ramach tarczy turystycznej zwolnieni ze składek ZUS i innych, należnych za okres od 1 lipca 2020 r. do 31 września 2020 r. są m.in. hotelarze, agenci turystyczni, piloci i przewodnicy turystyczni.

Jak informuje PAP, tarcza przewiduje ponadto uproszczenie zasad dot. świadczenia postojowego dla agentów turystycznych, czy dodatkowe postojowe m.in. dla transportu lądowego.

d17wiqc

Turystyczny Fundusz Zwrotów

Turystyczny Fundusz Zwrotów daje organizatorom turystyki oraz podróżnym możliwość ubiegania się o wypłatę pieniędzy wpłaconych na poczet imprez turystycznych, które nie odbyły się w związku z wybuchem epidemii koronawirusa.

Reguluje też powstanie Turystycznego Funduszu Pomocowego, który w przyszłości ma wspierać organizatorów turystyki w podobnych sytuacjach.

d17wiqc

"Jesteśmy w stałym kontakcie z branżą turystyczną. Mając świadomość tego, że jest ona jedną z najbardziej poszkodowanych wskutek obecnego kryzysu wywołanego przez pandemię COVID-19, sukcesywnie oferujemy jej kolejne formy wsparcia ze strony polskiego państwa" - dodał wicepremier.

Od 15 października ZUS na mocy tarczy turystycznej, umorzył składki na łączną kwotę ponad 23 mln zł. Wypłacił też przedstawicielom branży turystycznej świadczenia postojowe o wartości ponad 3,5 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tarcza 5.0 dla turystyki. "Bardzo ważny element wsparcia"

d17wiqc

Podziel się opinią

Share
d17wiqc
d17wiqc