ycipk-27vtgv

Kościół buduje hotel pod Olsztynem. Nie wszyscy mieszkańcy są zadowoleni

Ponad 350 pokoi, sale konferencyjne, basen, bar na plaży – to tylko niektóre elementy, planowane w najnowszej inwestycji Archidiecezji Warmińskiej. Hotel ma przyciągnąć turystów, a jednocześnie zwiększyć zyski Kościoła. Niektórzy obawiają się jednak, że Warmia zostanie "rozjechana i zadeptana".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowa inwestycja ma być realizowana tuż przy Jeziorze Łańskim
Nowa inwestycja ma być realizowana tuż przy Jeziorze Łańskim (Materiały prasowe)
ycipk-27vtgv

Zgodę na budowę wydała Stolica Apostolska. 5-kondygnacyjny hotel ma powstać w Rybakach nad Jeziorem Łańskim w otoczeniu malowniczej przyrody. Ma pomieścić ponad 700 gości, a wśród udogodnień mają się znaleźć restauracja (o powierzchni ok 900 m kw.), bar, kawiarnia, basen, fitness oraz spa.

Inwestycja nie ogranicza się jednak wyłącznie do budynku hotelowego. Wokół mają powstać nie tylko obiekty sportowe (basen zewnętrzny, kąpielisko, bar na plaży), ale też 35 domów ze 130 apartamentami. Budynki te mają funkcjonować pod wspólną nazwą Willa Rybaki, oferując bardziej luksusowe pokoje niż w głównym hotelu.

ycipk-27vtgv

Wrażenie robią nie tylko wymiary budynków, które będą znacznie wyższe od innych podolsztyńskich hoteli, ale też powierzchnia działki. Archidiecezja Warmińska przekazała pod inwestycję 16,5 ha ziemi wartej ponad 17 mln zł, natomiast spółka BBI Development, będąca deweloperem, zainwestowała 15 mln zł.

Zobacz też: Okradł hotel na 800 tys. zł. Wpadka hakera z Warszawy

Zyski z inwestycji będą zatem trafiać w 49 proc. do dewelopera, a w 51 proc. do archidiecezji, które mają być przeznaczane na działania charytatywne a także na remonty zabytków i obiektów sakralnych. Jednak nie wszyscy mieszkańcy zgadzają się na postawienie hotelu.

ycipk-27vtgv

Część z nich obawia się, że okolice Jeziora Łańskiego stracą swój wyjątkowy klimat. A zachwycili się nim już peerelowscy dygnitarze, którzy w pobliskim Łańsku stworzyli tajny i ekskluzywny ośrodek wypoczynkowy. "To, czego komuniści nie zniszczyli, wkrótce zniknie także przez tę inwestycję" – twierdzi jeden z mieszkańców.

Shutterstock.com
Podziel się

Tomasz Brzozowski ze stowarzyszenia Warmia Underground wyjaśnia, że wiele osób pamięta, jak wysiedlano ich, aby wybudować ośrodek rządowy. "Teraz planuje się tutaj hotel i osiedle dla bogaczy. Rybaki i okolice zostaną rozjechane i rozdeptane".

ycipk-27vtgv

Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda, na terenie której znajdują się Rybaki, przyznaje, że zdaje sobie sprawę z obaw mieszkańców. "Przyglądamy się inwestycji w kontekście zabezpieczenia walorów przyrodniczych tego miejsca. Dlatego będziemy szukać najlepszego rozwiązania, by te walory ochronić" – przyznał.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Turystyka
ycipk-27vtgv
ycipk-27vtgv
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-27vtgv