Trwa ładowanie...
d3ovuts

Hotel w klifie, czyli Norwegowie i ich oryginalna architektura

Norwegia słynie z licznych klifów. W jednym z nich, blisko 600 m nad ziemią, ma powstać hotel. To kolejna ciekawa propozycja architektoniczna z tego skandynawskiego kraju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najciekawszą propozycją są wiszące nad krawędzią balkony, a także sporych rozmiarów taras widokowy, z którego będzie wystawać przeszklony z wszystkich stron basen
Najciekawszą propozycją są wiszące nad krawędzią balkony, a także sporych rozmiarów taras widokowy, z którego będzie wystawać przeszklony z wszystkich stron basen (designboom.com)
d3ovuts

Klif Preikestolen to popularne wśród turystów miejsce, położone nad Lysefjordem niedaleko miasta Stavanger na południu Norwegii. Według propozycji architektów wewnątrz skały ma powstać hotel o wysokim standardzie. Najciekawszą propozycją są wiszące nad krawędzią balkony, a także sporych rozmiarów taras widokowy, z którego będzie wystawać przeszklony z wszystkich stron basen.

To nie jest jedyne miejsce w Norwegii, zapewniające niesamowite widoki. To właśnie w tym kraju powstała pierwsza w Europie podwodna restauracja o nazwie "Under". Otwarta na początku tego roku wykwintna jadłodajnia mieści się w Båly niedaleko Lindesnes i może pomieścić do 100 osób. Klienci zajadając wytworne potrawy mogą jednocześnie podziwiać morski ekosystem przez dużą, 10-metrową szybę.

d3ovuts

Ciekawym projektem jest również najbardziej wysunięte na północ akwarium. Budynek "Polarii" w Tromsø przypomina poprzewracane kostki domina. W założeniu kształt ten miał odzwierciedlać napierające na siebie masy lodu, które pękając, układają się w ukośne bryły.

Shutterstock.com

Niektóre architektoniczne rozwiązania wydają się na pierwszy rzut oka nieco dziwne. Jak na przykład miejsce okrzyknięte mianem "najpiękniejszej publicznej toalety". Uredd, bo tak to miejsce się nazywa, znajduje się w gminie Gildeskål w regionie Nordland.

Została wykonana z betonu i szkła, a nocna poświata sprawia, że konstrukcja wygląda jakby świeciła w ciemności. Ta przypominająca kształt fali toaleta jest elementem większej części wypoczynkowej, która powstała wzdłuż Norweskiego Szlaku Krajobrazowego. Turyści mogą więc zatrzymać się tam swoimi samochodami i chwilę odpocząć, podziwiając nie tylko piękną panoramę, ale też wkomponowaną w nią małą architekturę.

d3ovuts

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Norwegia dla każdego

d3ovuts

Podziel się opinią

Share

d3ovuts

d3ovuts