WP

"Kosmiczne" podróże coraz bardziej realne. Samolot szybki jak rakieta

Przełom w pracach nad "kosmicznym samolotem". Podobno będzie można nim podróżować między Nowym Jorkiem a Londynem w niecałą godzinę. Eksperymentalny silnik miałby się nazywać "Szabla" i działać jak silnik rakietowy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Być może będziemy mogli podróżować znacznie szybciej i taniej
Być może będziemy mogli podróżować znacznie szybciej i taniej (Shutterstock.com)
WP

"Spaceplane" – tak nazywa się projekt, nad którym pracują naukowcy z Reaction Engines z siedzibą w Oxfordshire.

Będzie to samolot kosmiczny, który będzie startował i lądował na pasie startowym jak zwykły samolot. W odróżnieniu od promów kosmicznych STS, które startowały jak rakieta – pionowo, oraz od innych rozwijanych obecnie projektów, w których statek kosmiczny jest wstępnie wynoszony na odpowiednią wysokość w atmosferze.

WP
Reaction Engines
Podziel się

Silnik Sabre, który można nazwać "szablą", będzie działał zarówno w atmosferze, jak i próżni. Będzie napędzany ciekłym wodorem, utleniacz w początkowej fazie lotu będzie stanowiło powietrze z atmosfery (jak w zwykłych silnikach odrzutowych), natomiast od wysokości 26 km - ciekły tlen.

Przede wszystkim, Sabre może zrewolucjonizować sposób dostarczania materiałów oraz ludzi na orbitę okołoziemską. Wykorzystując ten napęd, prom kosmiczny mógłby w przyszłości spokojnie dostać się 300 km nad Ziemię, zostawić przesyłkę na ISS i powrócić na powierzchnię.

Napęd typu Sabre mógłby zostać wykorzystany w projekcie pojazdu Skylon. Ma być bezzałogowym orbitalnym statkiem kosmicznym. A jego przeznaczenie, to oczywiście dostarczanie ładunków oraz pasażerów na orbitę okołoziemską.

WP

Dzięki tak zaawansowanej technologii odległość między Nowym Jorkiem a Londynem ma być pokonywana w mniej niż godzinę. Czy rzeczywiście uda się to osiągnąć? Dowiemy się już niebawem.

Źródło: standard.co.uk

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Jest nowy największy samolot świata

WP
WP
WP
WP
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
WP