Trwa ładowanie...
d1e7jec

Dom jak szklarnia. Nietypowy projekt szwedzkiej pary

Szwedzka para zbudowała szklarnię wokół domu, aby utrzymać w nim ciepło przez cały rok. System jest tak efektywny, że pozwala uprawiać śródziemnomorskie owoce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rodzina może być samowystarczalna i niezależna od większych systemów
Rodzina może być samowystarczalna i niezależna od większych systemów (YouTube.com/ Kirsten Dirksen)
d1e7jec

Marie Granmar i Charles Sacilotto żyją - dosłownie - w bańce, odizolowani od niskich temperatur i żywiołów, jednocześnie korzystając w pełni z tego, co natura ma do zaoferowania. Dzięki swojej pomysłowości mogą być całkowicie samowystarczalni, zarówno w kwestii żywności, jak i ogrzewania.

Szklarnia pozwala im skrócić liczbę miesięcy potrzebnych do ogrzania domu z 9 do 6 oraz zmniejszyć ilość zużywanej energii. Natomiast w najcieplejszych momentach lata szklany dach otwiera się automatycznie, by wypuścić nadmiar ciepła.

d1e7jec

Powierzchnia szklarni jest prawie dwukrotnie większa niż powierzchnia domu, co daje o wiele większą przestrzeń użytkową. Ponieważ kreatywna para stworzyła dla siebie śródziemnomorski mikroklimat, może uprawiać owoce i warzywa, które zwykle nie są hodowane w Szwecji. Mowa o m.in. o figach, winogronach czy niektórych ziołach. Poza szklarnią mają również drzewa wiśni i jabłoni.

Para zainwestowała również w system zbierania wody deszczowej oraz system toalet kompostujących, który zapewnia im darmowy nawóz dla swoich roślin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1e7jec

Zobacz też: W Siechnicach nocy nie ma. Wszystko przez pomidory

d1e7jec

Podziel się opinią

Share
d1e7jec
d1e7jec