Trwa ładowanie...

Kot w pendolino, czyli zabierz w podróż po Polsce swojego pupila

Podróż pociągiem z kotem czy psem? To naprawdę świetny pomysł do zrealizowania nie tylko w wakacje. Jak przygotować pupila do wyjazdu, na jakich zasadach możemy go zabrać na pokład pociągu, ile to kosztuje? Sprawdzamy z PKP Intercity podczas podróży kota Kentucky.

Kot Kentucky przed podróżą pendolino PKP IntercityKot Kentucky przed podróżą pendolino PKP IntercityŹródło: Jakub Panek, fot: Jakub Panek
d1mu9h2
d1mu9h2

Kentucky to złotowłosy kot brytyjski, który podróżował już nieraz samochodem. I udowodnił, że wycieczki znosi bardzo dobrze.

Kot Kentucky JP
Kot KentuckyŹródło: JP, fot: Jakub Panek

Choć ma dopiero kilkanaście miesięcy, jego zielone oczy zabłysły na wiadomość, że pojedzie w kilkugodzinną przejażdżkę pociągiem PKP Intercity na krajowej trasie.

Kot Kentucky przed podróżą pociągiem JP
Kot Kentucky przed podróżą pociągiemŹródło: JP, fot: Jakub Panek

Pupil w pociągu

Tak jak człowiek przed wyjazdem powinien sprawdzić czy posiada ważne dokumenty i bilety, tak samo musimy podejść do podróży pupila. Ponieważ planujemy przejażdżkę po kraju, nie jest nam potrzebny specjalny paszport (ja go zawsze zabieram ze sobą). Zarówno w przypadku kotów, psów, jak i innych zwierząt, które chcielibyśmy wziąć na pokład (a zgodnie z regulaminem przewozu nie są uciążliwe dla współpodróżnych np. z powodu hałasu czy zapachu), musimy posiadać dowód szczepienia na wściekliznę. Najlepiej zabrać ze sobą książeczkę zdrowia zwierzęcia, gdzie oprócz tego są wszystkie przydatne informacje.

Dokumenty potrzebne do podróży pociągiem z kotem JP
Dokumenty potrzebne do podróży pociągiem z kotemŹródło: JP, fot: Jakub Panek

W przypadku przewozu zwierząt w specjalnym transporterze, koszyku zamykanym lub klatce nie musimy kupować dodatkowego biletu. I to nawet, gdy zabierzemy pupila na pokład najlepszych składów w ofercie PKP Intercity, czyli pendolino.

Kot Kentucky w podróży pendolino po Polsce JP
Kot Kentucky w podróży pendolino po PolsceŹródło: JP, fot: Jakub Panek

Jeżeli jedziesz z psem, który nie jest umieszczony w transporterze, wówczas musisz kupić za 15,20 zł (zakup w pociągu jest droższy o opłatę dodatkową) bilet na jego przewóz oraz zapewnić mu kaganiec i smycz. Tutaj kolejna ważna informacja, bo każdy zwierzak inaczej znosi podróż. Pamiętajmy, że w pociągach przedziałowych współpodróżni mogą zgłosić sprzeciw z powodu obecności zwierzęcia. Trzeba wtedy zająć inne miejsce albo poprosić konduktora o jego wskazanie. W skrajnym przypadku opuścić skład (odpowiednie poświadczenie od konduktora pozwoli nam odzyskać pieniądze).

Pociąg pendolino JP
Pociąg pendolinoŹródło: JP, fot: Jakub Panek

Zwierzęta w trakcie podróży nie mogą przebywać w wagonie restauracyjnym (z wyjątkiem psów przewodników), na miejscu do siedzenia czy do leżenia.

d1mu9h2

Kot w pendolino

Oczywiście priorytetem dla każdego właściciela zwierzęcia powinno być jego bezpieczeństwo i komfort.

Kot Kentucky JP
Kot KentuckyŹródło: JP, fot: Jakub Panek

Dlatego właśnie zdecydowałem, że Kentucky będzie mi towarzyszył podczas podróży pendolino. Te pociągi kursują na kilku, ale bardzo atrakcyjnych trasach (m.in. Rzeszów - Gdynia Gł., Warszawa - Kraków, Katowice, Wrocław). Wyróżnia je – co istotne podczas podróży z pupilem – niezła klimatyzacja/ogrzewanie, świetnie wyciszone wagony i monitoring. Ponadto jest mało stacji pośrednich, w efekcie mniejsza migracja pasażerów. Te wszystkie czynniki wpływają na komfort podróży zwierzęcia. Kentucky czterogodzinną podróż na trasie z Warszawy do Rzeszowa zniósł wzorowo i jestem przekonany, że powyższe okoliczności mu w tym pomogły.

Czy przed podróżą musimy jakoś specjalnie przygotować zwierzę? Jak radzą profesjonalni hodowcy, nie powinniśmy podawać pupilowi jedzenia i picia, a także zachęcić go do skorzystania z kuwety. To na pewno przyczyni się do przyjemnej podróży dla kota/psa i właściciela. Pamiętajmy, że to my odpowiadamy za stan sanitarny transportera i nasze zwierzę!

d1mu9h2

Z przydatnych wskazówek - warto ze sobą wziąć specjalne chłonne maty, którymi możemy wyścielić kontener lub kosz. Przyda się też ulubiona miękka zabawka i mały koc.

Niezależnie, czy zabierzemy pupila w podróż pendolino, czy zwykłym pociągiem, zawsze dokładnie przygotujmy się do podróży. W podręcznej torbie warto zawsze mieć przy sobie miseczkę, wodę, suchą karmę i mokre chusteczki.

Kot Kentucky JP
Kot KentuckyŹródło: JP, fot: Jakub Panek

Dobrze przygotowani możemy ruszać w podróż, która ucieszy nie tylko właściciela, ale także zwierzaka.

Kentucky – ku mej radości – się pod tym podpisuje.

d1mu9h2

Jakub Panek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Kot na bieżni próbuje zjeść rybę. Zabawne nagranie hitem sieci

d1mu9h2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mu9h2