Kraków na prestiżowej liście miast. NY Times docenił Polskę
Polskie miasto znalazło się na prestiżowej liście New York Timesa "52 places to visit in 2020". Zachwyciła ich historia Krakowa i to, jak walczą z zanieczyszczeniem powietrza.
"Gdzie byście pojechali, gdybyście mogli wybrać jakiekolwiek miejsce na świecie?" - takie pytanie zadała swojemu zespołowi Amy Virshup z redakcji New York Times Travel. Poprosiła stałych współpracowników, ale także zagranicznych i krajowych korespondentów The Times, o zasugerowanie miejsc, które wydawały się świeże i atrakcyjne. "Pytaliśmy podróżników o ich plany na 2020 r., a specjalistów od podróży o to, co ich ekscytuje. Nie wystarczyło nam, aby miejsce było piękne, niesamowite i znaczące kulturowo. By umieścić je na naszej liście zawsze odpowiadamy sobie na pytanie - dlaczego teraz, dlaczego właśnie to miejsce w tym roku?" - opisuje Amy Virshup.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Podczas tworzenia listy dziennikarze brali szczególnie pod uwagę zrównoważony rozwój i historię. A każdy wybór solidnie argumentowali. "W ciągu ostatniego roku świat podróżników obudził się i nareszcie patrzy inaczej na konsekwencje zmian klimatu i ich wkład w globalne ocieplenie, a także na pytania dotyczące nadmiernej turystyki" - dodaje Amjy Virshup.
Na liście są też m.in.: Grenlandia Sycylia, Salzburg, zachodnia Szwecja czy Minorca. Ale, co dla nas najważniejsze, na czternastym miejscu uplasował się Kraków!
"Drugie co do wielkości miasto w Polsce, w dużej mierze oszczędzone od zniszczenia II wojny światowej, ma nienaruszone średniowieczne centrum miasta, które jest jednym z największych w Europie. Słynie z katedr, historii żydowskiej, kultury kawiarnianej i bogatego życia uniwersyteckiego, a także z wyjątkowych miejsc, takich jak kopalnia soli w Wieliczce, która jest podziemnym labiryntem z XIII wieku, wypełnionym korytarzami, kaplicami i posągami. Wszystkie rzeźbione z soli" - tak opisywany jest Kraków w zestawieniu.
Nie zabrakło też kilku zdań na temat zanieczyszczeń powietrza w mieście i tego jak się z nimi walczy - co bardzo doceniono.
"Niestety Kraków ucierpiał z powodu jednego z najgorszych zanieczyszczeń powietrza w Europie. Dzielnica Nowa Huta w Krakowie, zbudowana w 1949 r., jako wzorcowa osada socjalistyczna, produkowała kiedyś siedem milionów ton stali rocznie. Przez lata kwaśne deszcze ze spalania paliw kopalnych i drewna uszkadzały średniowieczną kamieniarkę miasta. Ostatnio Kraków zaczął wprowadzać zmiany w celu poprawy jakości powietrza zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. W 2019 r. Stało się pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło zakaz spalania węgla i drewna. Do końca 2020 r. rozlokuje flotę elektrycznych autobusów w najbardziej zanieczyszczonych częściach miasta. Otwiera także szereg parków wzdłuż dopływów Wisły, takich jak Reduta Park, pierwsza w Krakowie zaprojektowana przez mieszkańców przestrzeń wspólna. Planowane są inne inicjatywy zazieleniania, takie jak las miejski" - napisał Peter Kujawinski z NYT.
Kraków już nie pierwszy raz jest polecany przez zagraniczne media. Miasto często polecane jest na tani wyjazd weekendowy, jako najpiękniejsze miejsce w Polsce lub najbardziej klimatyczne w Europie. Nie mamy zamiaru z tym dyskutować.
Zobacz też: Zbadali powietrze w Krakowie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl