Krakowska dzielnica doceniona za granicą. "Żywy symbol"
Brytyjski portal BBC poświęcił największej krakowskiej dzielnicy - czyli Nowej Hucie - obszerny materiał. Jego autor zachęca do odwiedzin tego miejsca, zwracając uwagę na oryginalną architekturę, rozwój i ciekawy wachlarz atrakcji.
25.01.2022 12:52
Nowa Huta to aktualnie największa dzielnica Krakowa, która do granic miasta została włączona w 1951 roku. Jej plan architekci oparli na pięcioboku wpisanym w główny plac - czyli Plac Centralny - od którego promieniście odchodzą główne ulice dzielące dzielnicę na części. Warto wspomnieć, że układ urbanistyczny Nowej Huty zbliżony jest do idei miasta modernistycznego - gdzie nie brak światła, słońca oraz zieleni - będącego miejscem zarówno pracy, jak i wypoczynku.
W artykule opublikowanym przez BBC autor zauważa, że jeszcze kilkanaście lat temu dzielnica wzbudzała raczej negatywne skojarzenia, a teraz jest miejscem, gdzie wiele osób chciałoby zamieszkać. "Pojawiły się restauracje, kawiarnie, food trucki i lodziarnie" - czytamy.
Zobacz także: Wernigerode. Kolorowe miasto u stóp mrocznych gór
Nowa Huta zachwyciła BBC. Wskazują, co jest jej "klejnotem"
Wśród wyróżnionych przez autora miejsc znalazły się m.in. Teatr Ludowy ozdobiony pięknym neonem, pomnik Solidarności, liczne bunkry czy muzeum otwarte w miejscu dawnego kina. Zwrócił on również uwagę na budynek Centrum Administracyjnego dawnej Huty im. Lenina, który określił jako "klejnot Nowej Huty".
Jak podkreślono w artykule, Nowa Huta wciąż jest żywym symbolem komunizmu, ale nie takim, jak wyobrażali sobie jej twórcy. "Losy Nowej Huty odzwierciedlają losy Polski po II wojnie światowej. Dzielnica zyskała nowe życie. Nie jako ideał socjalistyczny, ale jako ideał nowego rodzaju w demokratycznej, kapitalistycznej i europejskiej Polsce" - czytamy w tekście.
Źródło: BBC