Trwa ładowanie...

Krakowska dzielnica doceniona za granicą. "Żywy symbol"

Brytyjski portal BBC poświęcił największej krakowskiej dzielnicy - czyli Nowej Hucie - obszerny materiał. Jego autor zachęca do odwiedzin tego miejsca, zwracając uwagę na oryginalną architekturę, rozwój i ciekawy wachlarz atrakcji.

Nowa Huta Nowa Huta Źródło: Adobe Stock, fot: Jacek Sopotnicki
d3dptgx
d3dptgx

Nowa Huta to aktualnie największa dzielnica Krakowa, która do granic miasta została włączona w 1951 roku. Jej plan architekci oparli na pięcioboku wpisanym w główny plac - czyli Plac Centralny - od którego promieniście odchodzą główne ulice dzielące dzielnicę na części. Warto wspomnieć, że układ urbanistyczny Nowej Huty zbliżony jest do idei miasta modernistycznego - gdzie nie brak światła, słońca oraz zieleni - będącego miejscem zarówno pracy, jak i wypoczynku.

W artykule opublikowanym przez BBC autor zauważa, że jeszcze kilkanaście lat temu dzielnica wzbudzała raczej negatywne skojarzenia, a teraz jest miejscem, gdzie wiele osób chciałoby zamieszkać. "Pojawiły się restauracje, kawiarnie, food trucki i lodziarnie" - czytamy.

Aleja Róż, Nowa Huta Getty Images
Aleja Róż, Nowa Huta Źródło: Getty Images, fot: Tim E White

Nowa Huta zachwyciła BBC. Wskazują, co jest jej "klejnotem"

Wśród wyróżnionych przez autora miejsc znalazły się m.in. Teatr Ludowy ozdobiony pięknym neonem, pomnik Solidarności, liczne bunkry czy muzeum otwarte w miejscu dawnego kina. Zwrócił on również uwagę na budynek Centrum Administracyjnego dawnej Huty im. Lenina, który określił jako "klejnot Nowej Huty".

Centrum Administracyjne dawnej Huty im. Lenina Adobe Stock
Centrum Administracyjne dawnej Huty im. Lenina Źródło: Adobe Stock, fot: ©Waclaw - stock.adobe.com

Jak podkreślono w artykule, Nowa Huta wciąż jest żywym symbolem komunizmu, ale nie takim, jak wyobrażali sobie jej twórcy. "Losy Nowej Huty odzwierciedlają losy Polski po II wojnie światowej. Dzielnica zyskała nowe życie. Nie jako ideał socjalistyczny, ale jako ideał nowego rodzaju w demokratycznej, kapitalistycznej i europejskiej Polsce" - czytamy w tekście.

d3dptgx

Źródło: BBC

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zabytkowy folwark pod torami. Niezwykłe odkrycie kolejarzy w Krakowie

d3dptgx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dptgx