Krasne. Jezioro. Atrakcje Polesia

Krasne znajduje się na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim. Znajduje się tu jezioro, nad którym można spędzić czas. Zachowało się tutaj dużo tradycyjnych domów drewnianych, charakterystycznych dla Polesia. Nowobudowane domy także nawiązują do tej architektury.

Krasne. Jezioro. Atrakcje Polesia
Źródło zdjęć: © Hachette Polska

Wieś Krasne znajduje się na Pojezierzu Łęczyńsko--Włodawskim. Zachowało się tutaj dużo tradycyjnych domów drewnianych, charakterystycznych dla Polesia. Nowobudowane domy także nawiązują do tej architektury. Największym bogactwem Krasnego są trzy jeziora o czystych wodach i piaszczystych plażach. Jeziora: Krasne, Łukcze i Krzczeń nawet w środku sezonu nie są zatłoczone.

Łagodne brzegi, gdzieniegdzie porośnięte pasem trzcin, zachęcają do wypoczynku na plaży.
Krasne, największe z okolicznych akwenów, liczy 33 metry głębokości. Nad brzegami znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe. Zagospodarowane turystycznie akweny w okolicy to: Rogoźno, Piaseczno, Bikcze, Nadgrabie, Uścimowskie i Zagłębocze.

Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie i Poleski Park Narodowy

Krasne leży w granicach Parku Krajobrazowego Pojezierza Łęczyńskiego bezpośrednio przylegającego do Poleskiego Parku Narodowego. W krajobrazie dominują równiny, urozmaicone morenowymi wzgórzami, w większości porośniętymi lasami. Obniżenia terenu zajmują jeziora i torfowiska. Największy zespół podmokłych łąk, torfowisk i bagien tworzy dzisiaj Poleski Park Narodowy, z enklawą Bagno Bubno i Poleskim Parkiem Krajobrazowym w otulinie. To najdalej wysunięty na południowy-zachód obszar tundry i lasotundry. Spotyka się tu brzozę niską, wierzbę lapońską i borówkolistną. Na terenie parku leżą także piękne i dzikie śródleśne jeziora, których brzegi są siedliskami licznych gatunków ptaków i ssaków. Najcenniejsze z nich tworzą rezerwaty w parku: „Jezioro Długie” z siedliskiem bociana czarnego, „Jezioro Moszne” z siedliskiem żurawia i błotniaka oraz „Jezioro Karaśne” z ostoją łosia. Największy rezerwat parku to prawie 250-hektarowy obszar moczarów „Durne Bagno” - ostoja łosia. Krajobraz w sąsiedztwie południowej granicy
parku urozmaicają duże jeziora Wytyckie, Sumlin i Uściwierz oraz podmokłe łąki, nazywane Krowim Bagnem. Park i jego okolice zwiedzimy szlakami turystycznymi i ścieżkami przyrodniczymi. Należą do nich m in.: szlak czerwony „Okrężny Poleskiego Parku Narodowego”, długości 40 km, i szlak żółty „Krawędziowy Poleskiego Parku Narodowego”, długości 18 km.

Okolice

Łęczna – ośrodek administracyjny zagłębia lubelskiego budowanego w latach 70. XX wieku. Na terenie wsi Bogdanka znajduje się, jedyna z zaplanowanych, kopalnia węgla kamiennego. Zespół pałacowo--parkowy Grabowskich. Ostrów Lubelski – późnobarokowy kościół z połowy XVIII wieku z oryginalnym wyposażeniem. Liczne drewniane domy z przełomu XIX/XX wieku. Zawieprzyce – ruiny zamku, zbudowanego przez Tylmana van Gameren. Sosnowica – pozostałości zespołu dworsko-parkowego Sosnowskich. Hola – unicka drewniana cerkiew, dzisiaj prawosławna z początku XVIII wieku. Brama z dzwonnicą oraz okolicznościowe krzyże uzupełniają jej otoczenie. W pobliżu miniskansen regionalnego budownictwa: chałupa drewniana, stodoła, wiatrak koźlak, ule, żuraw. Wereszczyn – XVIII-wieczny kościół św. Trójcy i św. Stanisława. Stare Załucze – siedziba Muzeum Poleskiego Parku Narodowego.

Skansenem w Holi

Powstał w 1985 roku, zajmuje się nim Towarzystwo Miłośników Zabytków Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia. W sezonie letnim organizowane są tam imprezy: Spotkania z Prawosławiem i Jarmark Holeński.

Ochrona przyrody

Rezerwaty przyrody w sąsiedztwie Krasnego: „Bobrówka” - fragment lasów w dolinie rzeki Bobrówki z populacją bobra; „Jezioro Brzeziczno” – zarastające jezioro z rzadkimi roślinami, m.in. rosiszki; „Lasy Parczewskie” – dębowo--sosnowy drzewostan o charakterze naturalnym, stanowiska obronne walk partyzanckich, cmentarze partyzanckie; „Torfowisko nad Jeziorem Czarnym” – ścisły rezerwat, chroniący roślinność torfowiskową.

Seria: Miejsca niezwykłe

Tytuł: Zakątki na urlop i weekend

Autor: Dariusz Jędrzejewski

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)