Trwa ładowanie...
dlholr6
19-04-2011 14:50

Krasnystaw i okolice. Atrakcje. Co warto zobaczyć

Okolice Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego nadają się doskonale na wędrówki. Nie można zapomnieć o przejażdżkach konnych w Białce czy spektaklu w Gardzienicach. Koniecznie trzeba też zobaczyć niezwykle malowidła Montiego w Surhowie. Krasnystaw. Jakie atrakcje tu na nas czekają?

dlholr6
dlholr6

Okolice Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego nadają się doskonale na wędrówki. Nie można zapomnieć o przejażdżkach konnych w Białce czy spektaklu w Gardzienicach. Koniecznie trzeba też zobaczyć niezwykle malowidła Montiego w Surhowie.

Krasnystaw

Kościół św. Franciszka Ksawerego powstał w latach 1697–1715 wg planów jezuity Jana Delamarsa. Wnętrze barokowej świątyni zdobią malowidła Adama Swacha z ok. 1723 r. Uwagę przyciąga ołtarz główny z obrazem św. Franciszka Ksawerego, pędzla Józefa Buchbindera z 1907 r. Jezuici po 1708 r. dobudowali do kościoła trójskrzydłowe kolegium, którego część obecnie zajmuje Muzeum Regionalne. W skład zespołu wchodził też przylegający do prezbiterium pałac biskupów chełmskich oraz seminarium zbudowane w latach 1719–1739. Na północny wschód od rynku stoi poaugustiańska świątynia z lat 1394–1434, podobno ufundowana przez króla Władysława Jagiełłę. Gotycką budowlę gruntownie przekształcono w latach 1821–1824. Wkrótce jednak rząd carski odebrał zakonowi ten kościół, a augustianie wznieśli nowy, bliżej rynku. Świątynia zbudowana w latach 1837–1839 przez Wawrzyńca Ziółkowskiego wg projektu Henryka Marconiego otrzymała wezwanie św. Trójcy. Choć Krasnystaw kojarzony jest głównie z przemysłem cukrowniczym, to imprezą, która od
lat ściąga tu turystów z całej Polski, są organizowane w sierpniu Krasnostawskie chmielaki.

Bończa

Klasycystyczny dworek wzniesiony dla rodziny Poletyłłów, został gruntownie przebudowany w latach 1958–1961. Dziś mieści dom pomocy społecznej. Znacznie mniejszym metamorfozom podlegał kościół św. Stanisława z 1577 r. fundacji Mikołaja Sienickiego. Ocalała w nim nawet XVI-wieczna płyta nagrobna fundatora. W 1881 r. stanęła w Bończy nowa świątynia prawosławna Opieki Matki Bożej, zbudowana wg typowego projektu, w ruskim stylu.

*Seria: Miasta dla ciekawych Tytuł: Lublin i Zamość Autor: Robert Pasieczny *

dlholr6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlholr6