Kratery, dziury i inne formacje, o których nie miałeś pojęcia
Kilometrowe otchłanie, kopalnie z niekończącymi się korytarzami i nietypowe naturalne zagłębienia. Zobacz galerię najdziwniejszych dziur na świecie!
Kilometrowe otchłanie, kopalnie z niekończącymi się korytarzami i nietypowe naturalne zagłębienia. Zobacz galerię najdziwniejszych dziur na świecie!
Zapadlisko w centrum miasta, Gwatemala
W czerwcu bieżącego roku, w centrum Gwatemali pojawiła się olbrzymia dziura. Spowodowały ją osunięcia ziemi po przejściu burzy tropikalnej Agatha. Zginęła wówczas jedna osoba. Dziura ma ponad 60 metrów głębokości, ok. 30 metrów średnicy i pochłonęła 3 piętrowy budynek. W 2007 roku w tej samej okolicy powstało podobne zapadlisko. Zginęły wtedy trzy osoby.
Chand Baori, Indie
W indyjskim stanie Radżastan znajduje się nietypowa studnia Chand Baori. Powstała w IX wieku i zapobiegała wyparowywaniu wody w upalne dni. Składa się z 3500 wąskich stopni, ma 13 pięter i 30 m głębokości. Według legendy w jedną noc wybudowały ją duchy. Naprzeciwko Chand Baori znajduje się świątynia Harshat Mata, bogini szczęścia.
Morning Glory Pool, USA
Jest to jeden z najbardziej znanych i najpiękniejszych basenów termalnych w parku Yellowstone. Niestety bezmyślnie wrzucane przez turystów monety, zagrażają bakteriom, którym basen zawdzięcza swoje unikatowe kolory. Aby się tu dostać, podróżni muszą odbyć długi spacer wzdłuż Geyser Basin, jednak wyjątkowość tego miejsca warta jest każdego wysiłku.
Kopalnia Mirny, Rosja
Ten zagadkowo wyglądający obiekt to Mirny - jedna z największych na świecie kopalni odkrywkowych (Rosja). Dziura ma 1200 metrów średnicy i 525 metrów głębokości. Żeby dostać się z powierzchni ziemi do najgłębszego punktu kopalni potrzeba aż dwóch godzin! Jest tak ogromna, że zassała do swojego wnętrza kilka helikopterów. Dziś strefa nad kopalnią jest niedostępna dla maszyn latających.
Grand Prismatic, USA
Grand Prismatic Spring, mieszczące się w Parku Narodowym Yellowstone, to największe gorące źródła Ameryki i trzecie co do wielkości źródła na świecie. Bogate w składniki mineralne wody zmieniają swój kolor w zależności od pory roku - od szafirowej zieleni, przez pomarańcz po purpurę. Tę barwną kolorystykę zawdzięczają dużej ilości składników mineralnych znajdujących się na krawędziach zbiornika wodnego. Głębokość źródła wynosi 49 metrów.
The Big Hole, Południowa Afryka
The Big Hole, inaczej zwana kopalnią Kimberley, uważana jest za największą dziurę wykopaną za pomocą ludzkich rąk. Miała głębokość 240 metrów, kiedy w 1866 roku pierwszy raz znaleziono tu diamenty. Później utworzono tutaj kopalnię podziemną, pogłębiając otwór do 1097 metrów. Kopalnia znajduje się na powierzchni 17 hektarów i jest szeroka na 463 metry.
Brama do piekła, Turkmenistan
Krater znajdujący się po środku pustyni Kara-Kum w Turkmenistanie płonie nieustannie od 38 lat. Tak zwane „Bramy do piekła” to nic innego jak wejście do podziemnej jamy. Inaczej nazywane jest podziemiem Derweze. Miejsce to płonie nieustannie, bo jest bogate w gaz ziemny. W 1971 roku podczas wykopalisk geolodzy przypadkowo znaleźli złoże gazu. Podłoże, na którym położona była platforma wiertnicza, zapadło się, zostawiając dziurę o średnicy 100 metrów. Aby zapobiec ujściu trujących gazów z dziury zdecydowano nie interweniować w palenie się gazu.
Great Blue Hole, Karaiby
Great Blue Hole to zapierająca dech w piersiach dziura pośrodku Morza Karaibskiego. Jednych zachwyca, innych przeraża. To jedna z największych atrakcji w okolicy. Położone jest pośrodku atolu Lighthouse Reef, nieopodal Belize City i widoczna jest z kosmosu.