MiastaKrym - nieznane atrakcje

Krym - nieznane atrakcje

Krym - nieznane atrakcje
Źródło zdjęć: © Š Saharrr - Fotolia.com

Południowo-wschodnia część Krymu wraz z Półwyspem Kerczeńskim jest z pewnością najrzadziej odwiedzanym regionem tego wakacyjnego raju. Rosjanie stanowiący większość krymskich turystów o wiele lepiej czują się w kurortach na południowym wybrzeżu niż w spokojnych miejscowościach położonych na wschodzie półwyspu, dzięki temu ceny nie są tu wygórowane. Kolejnym atutem tego regionu jest przebogata historia, która pozostawiła wiele wspaniałych zabytków kultury wytworzonej tu przez wieki przez Tatarów, Ormian, Genueńczyków, Turków. Również przyroda południowo-wschodniego Krymu jest unikatowa. Region Nowego Świata czy Koktebelu uważany jest przez wielu za najpiękniejszy na półwyspie. To wszystko sprawia, iż ta część półwyspu jest idealnym miejscem dla tych, którzy oprócz nadmorskiej plaży cenią sobie poznanie innej, w tym przypadku dość orientalnej, kultury. Wydaje się, że właśnie tu najpełniej możemy poczuć atmosferę Krymu sprzed ery komunizmu.

Południowo-wschodnia część Krymu wraz z Półwyspem Kerczeńskim jest z pewnością najrzadziej odwiedzanym regionem tego wakacyjnego raju. Rosjanie stanowiący większość krymskich turystów o wiele lepiej czują się w kurortach na południowym wybrzeżu niż w spokojnych miejscowościach położonych na wschodzie półwyspu, dzięki temu ceny nie są tu wygórowane. Kolejnym atutem tego regionu jest przebogata historia, która pozostawiła wiele wspaniałych zabytków kultury wytworzonej tu przez wieki przez Tatarów, Ormian, Genueńczyków, Turków. Również przyroda *południowo-wschodniegoKrymu jest *unikatowa. Region Nowego Świata czy Koktebelu uważany jest przez wielu za najpiękniejszy na półwyspie. To wszystko sprawia, iż ta część Ukrainy jest idealnym miejscem
dla tych, którzy oprócz nadmorskiej plaży cenią sobie poznanie innej, w tym przypadku dość orientalnej, kultury. Wydaje się, że właśnie tu najpełniej możemy poczuć atmosferę Krymu sprzed ery komunizmu.

Tekst: Artur Grossman/if/udm

[

]( http://bezdroza.pl/ )

1 / 6

Teodozja, Krym

Obraz
© Public Domain by Qypchak

Teodozja - z greckiego "podarowana przez bogów" - położona jest 160 km od Jałty, w zachodniej części Zatoki Teodozyjskiej, u podnóża masywu Tepe-Oba. Od południa miasto ograniczone jest urwistym cyplem Ilja, od zachodu zbliża się do odosobnionego szczytu Łysej Góry. Okolica różni się znacznie od położonych bardziej na południe miejscowości wybrzeża - począwszy od przylądka Ilja brzeg morza na długości 15 km staje się płaską i szeroką plażą. Swą popularność kurort zawdzięcza źródłom mineralnym, a także dogodnym warunkom do kąpieli błotnych - wykorzystywany jest do tego celu muł z położonego kilkanaście kilometrów na północ od Teodozji gorzko-słonego jeziora Adżigol.

2 / 6

Sudak, Krym

Obraz
© Š Shchipkova Elena - Fotolia.com

Sudak położony jest ok. 57 km na południowy zachód od Teodozji, tuż nad Morzem Czarnym. Ten 15-tysięczny kurort, słynie z pięknej okolicy, piaszczystych plaż, letniego bazaru i przede wszystkim zrekonstruowanej Twierdzy Genueńskiej, stanowiącej wizytówkę miasta. Sudak znany jest także z produkcji olejku różanego i dobrej jakości win (w tym również win musujących).

3 / 6

Nowy Świat, Krym

Obraz
© Š Iarygin Andrii - Fotolia.com

Nowy Świat to miasteczko Lwa Golicyna i centrum produkcji słynnego szampana (krymski winiarz żył tu ok. 30 lat). Miejsce to nazywane jest "nadmorskim amfiteatrem skalnym", na co zasłużyło sobie malowniczym położeniem w zatoce wśród skał. Ukształtowanie terenu wpływa na swoisty mikroklimat miasteczka. Jak pisze Dolores Łubieńska, gdy na Krymie jeszcze hulają zimowe wiatry, to w Nowym Świecie kwitną już migdałowce. Wiosna rozpoczyna się tu dużo wcześniej niż w Sudaku. Morze wcina się w głąb lądu trzema zatokami: Zieloną, Siną i Błękitną, a nad miasteczkiem wznosi się majestatyczna góra Sokół.

4 / 6

Słoneczna Dolina, Krym

Obraz
© Š Pavel Parmenov - Fotolia.com

Słoneczna Dolina to obok Massandry najbardziej znana wytwórnia win krymskich. Uprawę winogron i wytwórnię win założył tutaj książę Lew Golicyn, który zbudował również fabrykę szampanów w Nowym Świecie. Najbardziej znane produkty Słonecznej Doliny: Czarny Doktor i Czarny Pułkownik, były w ZSRR oznaką zamożności kupujących je osób. Gorbaczow rozkazał zniszczyć najszlachetniejsze szczepy winne, z których wytwarzało się ten przeznaczony dla elit trunek, ale obecnie w Słonecznej Dolinie znów produkuje się Doktora i Pułkownika.

5 / 6

Koktebel, Krym

Obraz
© Š wildman - Fotolia.com

Koktebel to miasteczko u podnóża Kara-Dag z licznymi bajkowymi plażami. Panuje w nim prawdziwie orientalny klimat - mieszka tu dużo Tatarów i Ormian. Koktebel w tłumaczeniu z tureckiego: kok-tepe-el znaczy "kraj błękitnych szczytów". Miejsce to przede wszystkim znane jest wśród miłośników szybownictwa oraz... opalania się nago. Przed laty upodobali je sobie do wypoczynku także artyści, przybywający do domu Maksymiliana Wołoszyna, rosyjskiego malarza i poety. Bywali tu m.in. Maksym Gorki, Michaił Bułhakow i Aleksiej Tołstoj. Warto wybrać się na wycieczkę statkiem wzdłuż wybrzeża.

6 / 6

Stary Krym, Krym

Obraz
© Š Pavel Parmenov - Fotolia.com

Stary Krym jest cichym, spokojnym miasteczkiem, położonym malowniczo pośród pagórków, dębowo-grabowych lasów i źródełek. Liczy zaledwie 10 tys. mieszkańców, ale widać wyraźnie, że się rozbudowuje. Na północ od niego ciągną się sady i winnice, a dalej zaczyna się step. Na południu wyrasta góra Agarmysz. Zabytki Starego Krymu raczej nie przyciągają wielu turystów, za to odczuć tu można specyficzną atmosferę, przywodzącą na myśl owe czasy, kiedy roiło się tu od rozmaitych ludów i języków, przekrzykujących się na miejscowym bazarze. Nastrój ten oddają pozostałe po tamtych czasach budowle oraz liczni Tatarzy i Ormianie.

Tekst: Artur Grossman/if/udm

[

]( http://bezdroza.pl/ksiazki/krym-oraz-lwow-kijow-odessa-polwysep-rozmaitosci-wydanie-7-artur-grossman,bkkry7.htm )

Oficjalne wydanie internetowe Wydawnictwo Bezdroża: www.bezdroza.pl

ukrainakrymnowy świat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)