Krynica-Zdrój - 3 minuty w stylu retro. Urodziny zabytkowej kolejki
Podróż nią przenosi nas w klimat międzywojennej Krynicy-Zdroju. Pierwsza w Polsce kolej linowo-terenowa na Górę Parkową ma już 79 lat. I z każdym rokiem zyskuje na uroku.
Pierwszą kolej linowo-terenową w Polsce oddano do użytku 8 grudnia 1937 r., dokładnie 79 lat temu. Powstała na zlecenie Ligi Popierania Turystyki, a uroczystego otwarcia dokonał inicjator przedsięwzięcia – ówczesny minister komunikacji, inż. Aleksander Bobkowski, który rok wcześniej doprowadził do otwarcia pierwszej kolei górskiej – na Kasprowy Wierch.
Realizacja krynickiej inwestycji kosztowała 625 tys. ówczesnych złotych, a bilet dla jednego pasażera sprzedawano za 80 groszy. Tylko w pierwszym roku działalności z nowatorskiej atrakcji turystycznej skorzystało 145 tys. osób.
Dolna stacja kolei znajdowała się w pobliżu startu toru saneczkowego, a górna na szczycie Góry Parkowej, 741 m n.p.m. Trasę poprowadzono mostkami ponad aleją spacerową i torem saneczkowym. Dwa wagoniki poruszały się po szynach na jednym torze, z mijanką pośrodku.
W pobliżu górnej stacji znajdowały się kawiarnia, restauracja, taras z widokiem na panoramę krynicką i aż trzy trasy narciarskie o długości ok. 800 metrów. Właśnie w tym miejscu w 1924 r. zorganizowano V Narciarskie Mistrzostwa Polski. Zachęcona powodzeniem inwestycji Liga Popierania Turystyki w 1938 r. rozpoczęła instalację podobnego urządzenia na Gubałówce. Pierwsi pasażerowie wjechali na zakopiański szczyt już 20 grudnia 1938 r.
Dziś dolna stacja kolei na Górę Parkową znajduje się przy deptaku krynickim. Podróż na szczyt trwa niecałe trzy minuty. Trasa długości 642 m niezmiennie przebiega przez malowniczy, XIX-wieczny Park Zdrojowy, z pięknym terenem spacerowym, który zachował pierwotny układ ścieżek.
– Mimo upływu lat, kolej na Górę Parkową do dziś jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Krynicy Zdroju oraz Beskidu Sądeckiego. Choć w 2003 r. przeszła generalny remont, to zachowała swój przedwojenny charakter, a podróż nią przenosi nas w klimat międzywojennej Krynicy Zdroju – mówi Patryk Białokozowicz, członek zarządu Polskich Kolei Liniowych.
W ciągu godziny kolej jest w stanie przewieźć nawet 500 osób. Na szczycie Góry Parkowej na najmłodszych czeka nowopowstały park linowy, kompleks ślizgawek, położony w tym samym miejscu co punkt startowy historycznego toru saneczkowego i zjeżdżalnia pontonowa, a w okresie zimowym – wyciąg taśmowy „Sun-Kid”, na którym dzieci pod okiem doświadczonych instruktorów mogą uczyć się jazdy na nartach.
– W tym roku po raz kolejny na Górze Parkowej Polskie Koleje Linowe zorganizują wyjątkową noc sylwestrową w plenerze z muzyką na żywo. Na uczestników zabawy czeka nocna jazda zabytkową koleją oraz pokaz sztucznych ogni. Kolej będzie czynna do godz. 4 rano – mówi Białokozowicz.
Źródło: materiały prasowe