W PodróżyKryzys polskich lotnisk. Część z nich może go nie przetrwać

Kryzys polskich lotnisk. Część z nich może go nie przetrwać

Mariusz Szpilkowski, szef Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" (PPL), powiedział w rozmowie z portalem "Pasażer.com", że część polskich lotnisk może nie przetrwać pandemii. Wymienił te, które są najbardziej zagrożone.

Część polskich lotnisk może nie przetrwać kryzysu
Część polskich lotnisk może nie przetrwać kryzysu
Monika Sikorska

18.09.2020 10:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Najbardziej zagrożone kryzysem są polskie lotniska regionalne. Mariusz Szpilkowski uważe, że część portów lotniczych znajduje się w wyjątkowo nieprzychylnej sytuacji. Twierdzi także, że czeka je swoista selekcja naturalna, którą przetrwają tylko najsilniejsi.

Jednym z zagrożonych lotnisk jest, w opinii prezesa PPL, port lotniczy Modlin. Spółka znajduje się jego zdaniem w kondycji, która spełnia wszelkie warunki ku temu, by postawić ją w stan upadłości. Dofinansowanie tego portu przedłużyć ma jedynie jej "agonię".

Kryzys polskich lotnisk - Szczecin, Lublin, Łódź

W niepewnej sytuacji znajduje się również lotnisko w Szczecinie. W sferze politycznej trwa spór o jego finansowanie. Prezes PPL zarzuca bowiem Olgierdowi Gablewiczowi, marszałkowi województwa pomorskiego, prowadzenie "niebezpiecznej i niezrozumiałej gry, która może skutkować upadłością lotniska".

Spór toczy się o kwestię dokapitalizowania lotniska. Zdaniem PPL strona samorządowa nie dotrzymuje zawartych w umowie ustaleń oraz wycofuje się z zobowiązań. Zarząd województwa zachodniopomorskiego zarzuca natomiast rządowi brak realizacji składanych deklaracji.

Szpilkowski sugeruje także, że należy też przemyśleć istnienie takich lotnisk, jak Lublin czy Łódź, które jego zdaniem mogą już nie mieć potencjału do kontynuowania działalności. Wspominał o selekcji naturalnej wśród polskich portów lotniczych.

Źródło: "Gazeta.pl"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (15)
Zobacz także