Trwa ładowanie...
ycipk-17ek7j

Krzemionki Opatowskie są już na liście UNESCO. Polski skarb został doceniony

Krzemionki Opatowskie zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Decyzję podjęto w lipcu podczas obrad 43. sesji komisji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rezerwat Krzemionki Opatowskie został utworzony w 1995 r.
Rezerwat Krzemionki Opatowskie został utworzony w 1995 r. (Facebook.com/ krzemionki)
ycipk-17ek7j

Krzemionki Opatowskie to region prehistorycznych kopalni krzemienia pasiastego, a także związanych z nimi pradziejowych osad. To również kopalnie "Borownia" i "Korycizna" oraz osada na wzgórzu "Gawroniec"

W 2018 r. obszar pod nazwą "Krzemionkowski region pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego" zgłoszono do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do Polski przyjechał ekspert UNESCO, który wydał pozytywną rekomendację.

ycipk-17ek7j

Wicedyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Mariusz Czuba twierdzi, że Krzemionki Opatowskie to "absolutnie najważniejszy obiekt archeologiczny w Polsce i jeden z najważniejszych na świecie". Mówi się, że są one świadectwem pierwszego w dziejach ludzkości zagłębia przemysłowego.

Kopalnie krzemienia pasiastego zostały odkryte w 1922 r. Od 1994 r. stanowią pomnik historii, a od 1995 r. funkcjonują jako rezerwat przyrodniczy. Opisywane kopalnie pochodzą z młodszej epoki kamienia i wczesnej epoki brązu (IV-II tysiąclecie p.n.e.). Znajduje się tam ok 4 tys. szybów, mających do 9 m głębokości. Wydobywano w nich krzemień, który służył do wytwarzania narzędzi.

ycipk-17ek7j

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Badali kopalnię soli. Wśród narzędzi znaleźli coś absolutnie niezwykłego

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-17ek7j

ycipk-17ek7j
ycipk-17ek7j