Trwa ładowanie...
detb77t

Krzemionki Opatowskie są już na liście UNESCO. Polski skarb został doceniony

Krzemionki Opatowskie zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Decyzję podjęto w lipcu podczas obrad 43. sesji komisji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rezerwat Krzemionki Opatowskie został utworzony w 1995 r.
Rezerwat Krzemionki Opatowskie został utworzony w 1995 r. (Facebook.com/ krzemionki)
detb77t

Krzemionki Opatowskie to region prehistorycznych kopalni krzemienia pasiastego, a także związanych z nimi pradziejowych osad. To również kopalnie "Borownia" i "Korycizna" oraz osada na wzgórzu "Gawroniec"

W 2018 r. obszar pod nazwą "Krzemionkowski region pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego" zgłoszono do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do Polski przyjechał ekspert UNESCO, który wydał pozytywną rekomendację.

detb77t

Wicedyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Mariusz Czuba twierdzi, że Krzemionki Opatowskie to "absolutnie najważniejszy obiekt archeologiczny w Polsce i jeden z najważniejszych na świecie". Mówi się, że są one świadectwem pierwszego w dziejach ludzkości zagłębia przemysłowego.

Kopalnie krzemienia pasiastego zostały odkryte w 1922 r. Od 1994 r. stanowią pomnik historii, a od 1995 r. funkcjonują jako rezerwat przyrodniczy. Opisywane kopalnie pochodzą z młodszej epoki kamienia i wczesnej epoki brązu (IV-II tysiąclecie p.n.e.). Znajduje się tam ok 4 tys. szybów, mających do 9 m głębokości. Wydobywano w nich krzemień, który służył do wytwarzania narzędzi.

detb77t

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Badali kopalnię soli. Wśród narzędzi znaleźli coś absolutnie niezwykłego

detb77t

Podziel się opinią

Share

detb77t

detb77t