Krzywy Las pod Gryfinem. Historia tego miejsca do dziś pozostaje zagadką
Krzywy Las jest jedną z najbardziej fascynujących i tajemniczych atrakcji turystycznych na Pomorzu. Od lat miejsce to przyciąga do siebie rzesze fascynatów. Krzywy Las wzbudza zachwyt, ale także pobudza wyobraźnię. Historia jego powstania nie jest bowiem do końca wyjaśniona.
Krzywy Las to najbardziej tajemniczy las sosnowy w naszym kraju. Został zasadzony w latach 30-tych XX w. w okolicach miejscowości Gryfino, w dzisiejszym województwie zachodniopomorskim.
W czasach przed II wojną światową miasto to leżało na terenie Niemiec i to właśnie jego władze zadecydowały o stworzeniu na tym terenie nowego kompleksu leśnego. Początkowo zajmował on powierzchnię ok. 1,7 ha. Las szybko jednak wymknął się spod kontroli, a jego drzewa zaczęły żyć własnym życiem i to dosłownie.
Wszystkie sosny na wysokości ok. 20 cm nad ziemią wyginają się pod kątem 90 stopni w stronę północną. Ich pień tworzy charakterystyczne wybrzuszenie, po czym drzewo rośnie prosto ku górze. Całość prezentuje się w naprawdę niesamowity sposób, tworząc unikalną scenerię, porównywalną do kadru rodem z baśni lub filmu science-fiction. W Krzywym Lesie aktualnie rośnie ok. 60 "zdeformowanych" sosen. Dawniej drzew było więcej, lecz niektóre z nich obumarły i musiały zostać usunięte.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Według leśników opiekujących się Krzywym Lasem, z czasem sosen będzie coraz mniej – warto pospieszyć się więc z wizytą w tym jakby nie patrzeć, wyjątkowym miejscu! Szansą na ocalenie Krzywego Lasu może okazać się leśna szkółka, w której odbywają się starania wyhodowania "krzywych" sosen – czy okażą się one sukcesem, czas pokaże.
Kontrowersje wokół Krzywego Lasu? Dlaczego jego pochodzenie jest nieznane?
Krzywy Las jest zlokalizowany w pobliżu Gryfina, niewielkiej miejscowości w województwie zachodniopomorskim. Dokładnie miejsce to znajduje się we wsi Nowe Czarnowo, w odległości ok. 7 km od Gryfina. Jego teren w 2006 r. został ustanowiony pomnikiem przyrody – w Krzywym Lesie nie należy ścinać ani uszkadzać w żaden inny sposób drzew. Zabronione jest także rozpalanie ognia.
Powstanie Krzywego Lasu koło Gryfina od lat nurtuje wielu badaczy. Niestety, pomimo licznych starań i wysiłków, nie udało się bezsprzecznie ustalić powodu, dla którego sosny wyrosły w tym miejscu krzywe. Dodatkowe utrudnienie stanowi fakt, że las został zasadzony niedługo przed wybuchem II wojny światowej.
Po jej zakończeniu i zmianie granic, Gryfino znalazło się w granicach Polski, a dawni mieszkańcy miejscowości przesiedleni na teren Niemiec. Kiedy odkryto więc na nowo to miejsce, lokalni mieszkańcy nie byli w stanie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego wygląda ono tak, a nie inaczej.
Jak powstał Krzywy Las? Skąd wzięły się zdeformowane sosny?
Mimo to, istnieje kilka teorii, które próbują wyjaśnić fenomen Krzywego Lasu. Pierwsza z nich głosi, że zdeformowane pnie sosen są efektem działalności człowieka, a konkretnie odpowiedniego nacięcia pnia.
Być może drzewa o takim właśnie kształcie były potrzebne niemieckim zakładom stolarskim do tworzenia mebli i innych konstrukcji drewnianych. Druga teoria głosi natomiast, że przed II wojną światową w tym miejscu założona została plantacja choinek. Główny pień był odcinany na potrzeby świąt, a sosny rosły dalej, tym razem z bocznej gałęzi.
Według trzeciej hipotezy, deformację drzew miały natomiast spowodować przejeżdżające tędy gąsienice czołgów. Zwolennicy czwartej teorii wierzą natomiast, że za krzywe pnie sosen odpowiedzialne są zmutowane ziarna, z których wyrosły drzewa. Nie brakuje także bardziej fantastycznych hipotez, w tym tej, która początki Krzywego Lasu wiąże z lądowaniem koło Gryfina… UFO. Jak jest naprawdę, tego, póki co, nie wie nikt.
Jedno jest jednak pewne – Krzywy Las jest jedną z tych przyrodniczych atrakcji, które warto zobaczyć na własne oczy. Być może to właśnie nam uda się wyjaśnić pochodzenie krzywych drzew?