Trwa ładowanie...
d439n8v

Kto kogo zjadał sprzed 290 mln laty

W okresie permskim, 290 mln lat temu, ryby były zjadane przez płazy, a te z kolei przez rekiny. Świadczy o tym odkrycie skamieniałego rekina, który miał w żołądku płaza trawiącego rybę - informuje serwis National Geographic.

d439n8v
d439n8v

_ W okresie permskim, 290 mln lat temu, ryby były zjadane przez płazy, a te z kolei przez rekiny. Świadczy o tym odkrycie skamieniałego rekina, który miał w żołądku płaza trawiącego rybę - informuje serwis National Geographic. _

\"Wygląda to trochę jak rosyjskie lalki, matrioszki\" - mówi Juergen Kriwet z Berlińskiego Muzeum Historii Naturalnej.

Jak dodaje, znalezisko jest pierwszym tego typu świadectwem potrójnego łańcucha pokarmowego kręgowców. Ostatni posiłek prehistorycznego zwierzęcia bardzo rzadko zachowuje się do naszych czasów. Wynika to z tego, że kwasy żołądkowe, wydostając się z pęczniejącego żołądka, rozpuszczają treści pokarmowe, zanim w ogóle zaczną działać jakiekolwiek procesy prowadzącego do powstania skamieniałości.

Tym razem jednak rekin nie rozłożył się tak po prostu. \"Prawdopodobnie jeszcze zanim zdechł, dostał się pod rwący prąd niosący osady z pobliskich wzgórz\" - dodaje badacz.

Zwierzęta, których kości odkryto, żyły 290 mln lat temu w płytkich, słodkich wodach jeziora na terenie dzisiejszych południowo-zachodnich Niemiec. Jezioro było swego czasu połączone z morzem, jednak oddzieliło się od niego kilka milionów lat wcześniej, zanim pojawiły się tam badane zwierzęta.

d439n8v

Rekin miał zaledwie 50 cm długości. Płaz należący do grupy temnospondyli, wyposażony był w krótkie nogi, długi pysk, duże zęby i długi ogon, którego używał jako steru, podobnie jak dzisiejsze krokodyle. Ryba, którą pożarł, to pokryty kolcami acanthodian.

Jak wyjaśnia Kriwet, w tamtych czasach, aż do wymierania permskiego, które miało miejsce 251 mln lat temu, rekiny i płazy były najgroźniejszymi drapieżnikami.

(PAP)

krx/ kap/

d439n8v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d439n8v