Kuchnia brytyjska. Krótka podróż kulinarna po Wielkiej Brytanii
Na pytanie o kuchnie świata chyba najgorszą opinią cieszy się kuchnia brytyjska. Większość z nas zapewne słyszało o słynnym fish and chips. Kuchnia brytyjska ma czym się pochwalić.
Na pytanie o kuchnie świata chyba najgorszą opinią cieszy się kuchnia brytyjska. Większość z nas zapewne słyszało o słynnym fish and chips.
Może niektórzy mieli już okazję rozsmakować się w smażonej rybie w panierce lub cieście z porcją frytek z dodatkiem octu winnego, która jest podobno najbardziej lubianym daniem samych jego wynalazców. Popyt odpowiada w tym wypadku podaży, w samym Londynie słynne bary szybkiej obsługi można spotkać niemal na każdym kroku. Ale zaraz zaraz... Czy to oznacza, że kuchnia brytyjska ogranicza się tylko do kawałka ryby z pełnymi niezdrowego tłuszczu frytkami? Otóż nie. Przed nami krótka podróż kulinarna po Wielkiej Brytanii. Uzbrójmy się w łyżki i widelce i rozkoszujmy się światem ciekawych smaków i niesamowitych aromatów.
Pełne, tradycyjne śniadanie każdego mieszkańca Wielkiej Brytanii powinno się składać ze smażonych jajek, bekonu, kiełbasek, białej fasolki w sosie pomidorowym, pieczarek, grillowanych lub smażonych pomidorów i tostów. A to wszystko jest podawane na ciepło. Oczywiście do śniadania nie może zabraknąć brytyjskiej herbaty rodem z Indii serwowanej z mlekiem i cukrem. Dużym powodzeniem cieszy się także Cornish pasty, czyli kształtem przypominające ogromnego pieroga zapiekane ciasto wypełnione warzywami i mięsem. Palce lizać. Po takim śniadaniu nie powinno zabraknąć nam energii do obiadu...
I tu czeka nas niespodzianka. Brytyjski obiad to coś więcej niż fish and chips. Na uwagę zasługują tu wszelkiego rodzaju ciasta. Nie mają one wprawdzie zbyt wiele wspólnego z naszymi typowymi słodkimi ciastami, ale są jak najbardziej godne polecenia np. na obiad czy kolację. Najbardziej znane jest ciasto pasterza czyli Shepherds’s pie, stanowiące zapiekane pod parasolem z ziemniaczanego purée mięso jagnięce. Inną wersją ciasta jest Ocean pie, czyli owoce morza przykryte puree ziemniaczanym, albo Cottage pie jako wersja z wołowiną. Dużą popularnością cieszy się także tzw. Crumble pie – zapiekane owoce (banany, pomarańcze, jabłka, rodzynki) przykryte kruszonką z sosem waniliowym. Jest to świetny pomysł na deser. Ciekawym i smacznym pomysłem na obiad jest także pieczeń wołowa z warzywami i pieczonymi ziemniakami skropionymi oliwą i posypanymi przyprawami.
Brytyjczycy słyną z uwielbienia do herbaty. Czas na ten trunek to tradycyjnie godzina 17. Do typowej czarnej herbaty z mlekiem podaje się zazwyczaj bułeczki z rodzynkami albo muffiny. Wielbiciele mocniejszych trunków na pewno nie pogardzą szkocką whiskey, nazywaną także wodą życia.
Nie pozostaje nic innego, jak wybrać się w podróż kulinarną do Wielkiej Brytanii, by zasmakować jej tradycyjnych potraw.
Iwona J. Fluda