Trwa ładowanie...
div71by

Kulisy pracy dyspozytorów ruchu PKP. Minuty na wagę złota

Pracują przez cały rok, 24 godz. na dobę. Gdy tylko dzieje się coś na torach, reagują natychmiast. To ludzie o ogromnej wyobraźni – kiedy trzeba, potrafią pasażerów ewakuować nawet... pontonem!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kulisy pracy dyspozytorów ruchu PKP. Minuty na wagę złota
(PAP, Fot: Bartłomiej Zborowski)
div71by

Praca dyspozytora polega na monitorowaniu ruchu pociągów przez całą dobę, tak by w nagłych sytuacjach, związanych np. z uszkodzeniem sieci trakcyjnej czy unieruchomieniem składu przez powalone drzewa, jak najszybciej zminimalizować utrudnienia dla podróżnych. Wówczas pracownicy dyspozytury, we współpracy m.in. z innymi przewoźnikami, zarządcą infrastruktury czy Centrum Wsparcia Klienta, zapewniają pasażerom bezpieczny dojazd do stacji docelowej.

W momencie otrzymania powiadomienia o zdarzeniu dyspozytor natychmiast podejmuje działania. W pierwszej kolejności ustala wszystkie niezbędne informacje takie jak: lokalizacja składu, liczba osób w pociągu czy odległość do najbliższej stacji. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie pasażerom przesiadki czy też zorganizowanie komunikacji zastępczej. Jednocześnie dyspozytor pozostaje cały czas w kontakcie z kierownikiem pociągu, który informuje podróżnych o bieżącej sytuacji.

– Każda minuta jest na wagę złota – zaznacza Jarosław Gacki, naczelnik wydziału Dyspozytury Głównej PKP Intercity. – W sytuacji, kiedy zdarzy się coś na torach, dyspozytor musi podjąć natychmiastową i trafną decyzję. Do tego potrzebna jest duża wyobraźnia. Musimy zdawać sobie sprawę, że nasze decyzje mają wpływ na dalszą podróż pasażera. Właściwa komunikacja między zarządcą infrastruktury i innymi przewoźnikami to klucz do sukcesu.

Materiały prasowe

Niełatwe decyzje

Po polskich liniach kolejowych kursuje kilka tysięcy pociągów dziennie, z czego ok. 350 to składy PKP Intercity. Zdarzenie, które wystąpi w danym regionie, może mieć wpływ na kursowanie pociągów na całej sieci kolejowej w Polsce. Gdy utrudnienia pojawią się na Centralnej Magistrali Kolejowej, mogą one dotyczyć zarówno podróżujących z południa, jak i północy kraju.

div71by

– Dyspozytorzy dbają o to, by każdorazowo minimalizować konsekwencje takich przypadków. Decydują o tym, w jaki sposób zapewnić pasażerom dalszy przejazd, a także umożliwić kursowanie pozostałych pociągów. Nie zawsze udaje się sprostać oczekiwaniom wszystkich pasażerów. Zdarzają się przypadki, gdy wstrzymujemy odjazd pociągu, tak by grupa osób mogła zdążyć na podróż i dotrzeć tego samego dnia do domu – mówi naczelnik wydziału Dyspozytury Głównej PKP Intercity.

Pracownicy dyspozytury interweniują także w sytuacjach nietypowych. Jak wspomina Jarosław Gacki, parę lat temu na skutek wiosennych ulew w niektórych regionach kraju wystąpiły lokalne podtopienia. W miejscowości Głowno niedaleko Łodzi objęły one także fragment torów kolejowych. Pasażerowie nie mogli wysiąść z unieruchomionego przez wodę pociągu. Wówczas dyspozytorzy we współpracy z Strażą Pożarną i Wojewódzkim Zespołem Zarządzania Kryzysowego podjęli decyzję o ewakuowaniu podróżnych do najbliższej szkoły przy użyciu pontonów. Pasażerowie otrzymali koce, a także ciepłe napoje i poczęstunek, a po zdarzeniu wyruszyli w dalszą podróż autobusami.

Wikimedia Commons CC BY

Tam nigdy nie gaśnie światło

Podstawowym narzędziem pracy dyspozytora jest mapa pokazująca ruch wszystkich pociągów w Polsce. W razie wystąpienia jakichkolwiek alarmujących sytuacji kolor w danym miejscu na mapie zmienia się na czerwony, co jest sygnałem do podjęcia działań.

div71by

Dyspozytury PKP Intercity są zlokalizowane w Warszawie, Poznaniu, Gdyni oraz Krakowie. Pracuje w nich ok. 60 osób, które każdego dnia przez całą dobę monitorują wszystkie zdarzenia na liniach kolejowych w kraju. – Tu nigdy nie gaśnie światło – podkreśla Gacki. W stolicy działa Dyspozytura Główna, która zajmuje się koordynacją działań pozostałych oddziałów. Dyspozytorzy ściśle współpracują z Centrum Wsparcia Klienta, a działania obu komórek wzajemnie się uzupełniają.

Wikimedia Commons CC BY

Jak zostać dyspozytorem?

W zawodzie dyspozytora ruchu najbardziej liczy się umiejętność działania pod presją czasu, wyobraźnia i doświadczenie, które pomagają w rozwiązywaniu niestandardowych sytuacji. To ciężka praca wymagająca ogromnego skupienia, lecz mimo to nie ma dużej rotacji osób. By pracować w tym zawodzie, należy posiadać dużą wiedzę o liniach kolejowych.

div71by

Dyspozytorzy są rekrutowani spośród osób, które pracowały na różnych stanowiskach na kolei. Nowe osoby na początku przyglądają się pracy swoich bardziej doświadczonych kolegów, a następnie, stopniowo zaczynają podejmować samodzielne decyzje.

Źródło: PKP Intercity

Pogodowa mapa Polski. Gdzie warto wypoczywać latem?

div71by

Podziel się opinią

Share

div71by

div71by