Kvarner
Region położony pomiędzy Istrią a Dalmacją obejmuje swoim zasięgiem także część kontynentalną z urzekającym Parkiem Narodowym Risnjak
Region położony pomiędzy Istrią a Dalmacją obejmuje swoim zasięgiem także część kontynentalną z urzekającym Parkiem Narodowym Risnjak. Powierzchnia Kvarneru wynosi 3582 m2 i obejmuje kilka zróżnicowanych geograficznie, klimatycznie oraz obyczajowo obszarów. Swą nazwę zawdzięcza starożytnym Rzymianom, którzy sugerując się kształtem zatoki, nazwali ją Mare Quaternarium (morzem czworobocznym). Od strony wschodniej zatokę zamyka półwysep Istria, od północy ląd z Rijeką, od zachodu wyspy Rab i Krk, a od południa wyspy Cres i Lošinj.
Turystyka na Kvarnerze rozwija się od ponad 100 lat. Sprzyja jej wyjątkowo łagodny klimat z dużą ilością słońca, piękne krajobrazymiasta z bogatym dziedzictwem kulturowym, ale również atrakcyjne nadmorskie riwiery (jak Crikvenicka czy Vinodolska) czy też niezliczone spokojne zatoczki ze wspaniałymi plażami (także piaszczystymi, np. na Rabie). Na tym obszarze charakterystyczna jest bura (odpowiednik bory) – wiatru „spływającego” z gór, silnego, bo wiejącego z prędkością nawet do 120 km/godz. (niesie masy powietrza suche i chłodne jak na wybrzeże śródziemnomorskie, a ciepłe jak na góry; gdy wieje, powietrze jest rześkie, niebo czyste, a pogoda bezdeszczowa).
Region zasłynął z kasztanów jadalnych i winnic w cichych, spokojnych dolinach ukrytych za spiętrzonymi wzgórzami nadmorskimi. Tam też wytwarzane jest doskonałe wino wytrawne, doceniane przez prawdziwych smakoszy. Są tu specjalne trasy degustacji wina, np. w okolicach miejscowości Novi Vinodolski – Bribir. Kvarner był w przeszłości ulubioną bazą piratów. Rozbójnicy pozostawili po sobie wiele pamiątek w postaci doskonale ufortyfikowanych twierdz rozrzuconych po całym wybrzeżu.