Trwa ładowanie...

Kwiatowa Pełnia Księżyca. Niezwykłe zjawisko na niebie

Majowa pełnia księżyca zwana jest "kwiatową" ze względu na kwitnące w tym miesiącu rośliny. 26 maja zjawisko ma być o tyle szczególne, że zbiegnie się w czasie m.in. z całkowitym zaćmieniem Księżyca. To będzie jedna z dwóch "superpełni" w tym roku, dodatkowo ta bardziej "super".

Superpełnia Księżyca, zdjęcie ilustracyjneSuperpełnia Księżyca, zdjęcie ilustracyjneŹródło: Getty Images
dzrfk7i
dzrfk7i

Pełnia Kwiatowego Księżyca ma się pojawić na południowo-wschodnim niebie dokładnie w środę, 26 maja. To właśnie tego dnia ziemski satelita będzie się znajdował wyjątkowo blisko naszej planety. Taką pełnię nazywa się superksiężycem. Z perspektywy osób obserwujących Księżyc zdaje się większy i jaśniejszy.

W 2021 r. superpełnię można obserwować dwa razy. W kwietniu była to Pełnia Kiełkującej Trawy. Druga przypada właśnie na maj i będzie to Pełnia Kwiatowego Księżyca. Ta druga ma być bardziej "super", co oznacza, że nasz satelita będzie się zdawał znajdować wyjątkowo blisko Ziemi.

Pełnia Kwiatowego Księżyca - kiedy dokładnie pojawi się na niebie?

Zjawisko będzie można zobaczyć już w środę, 26 maja. W Polsce ma się pojawić na niebie już o godzinie 13:14. Najlepiej będzie go jednak widać po zmierzchu. Superpełnię przy sprzyjających warunkach atmosferycznych będzie można zobaczyć gołym okiem, choć dla lepszego efektu warto wybrać się za miasto, gdzie nie będą nas rozpraszać sztuczne światła.

W środę, 26 maja nastąpi również zaćmienie Księżyca

Pełnia Kwiatowego Księżyca zbiegnie się z innym zjawiskiem astronomicznym, które niestety nie będzie widoczne w Polsce. W środę, 26 maja nastąpi również zaćmienie Księżyca. Rozpocznie się o godzinie 10:47 i będzie można je obserwować m.in. z Nowej Zelandii, Australii oraz Azji Południowo-Wschodniej.

Pełnia Księżyca

Pełnia to jedna z faz Księżyca, podczas której znajduje się on w opozycji do Słońca, czyli po przeciwnej stronie Ziemi. Dzięki tej pozycji Księżyc jest praktycznie w całości oświetlony, co ułatwia jego swobodną obserwację.

dzrfk7i

Naukowcy twierdzą, że podczas pełni organizm człowieka może różnie reagować na światło Księżyca. Pojawia się bezsenność lub bardzo intensywne sny, a nawet silne pobudzenie seksualne i nerwowość.

Tak powstał Księżyc. Naukowcy przygotowali symulację

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dzrfk7i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzrfk7i