Trwa ładowanie...

Ziemia ma dwa księżyce. Odkrycie Polaka i Amerykanina obiegło świat

Duet astronomów z laboratorium księżycowego na Uniwersytecie Arizony odkrył obiekt, który został "wciągnięty" na orbitę przez ziemską grawitację. Okazuje się, że miniksiężyc krąży wokół naszej planety już od ok. trzech lat.

Ziemia ma dwa księżyce. Odkrycie Polaka i Amerykanina obiegło światŹródło: Pixabay.com
d3zkxxv
d3zkxxv

Badacze z Catalina Sky Survey określają obiekt jako "tymczasowy miniksiężyc" i nadali mu nazwę 2020 CD3. Niezwykłego odkrycia dokonali astronomowie Kacper Wierzchoś oraz Theodore Pruyne.

Na swoim Twitterze Wierzchoś poinformował, że obiekt ma od 1,9 do 3,5 m średnicy. To prawdopodobnie mały kawałek skały węglowej. Patrząc po jego trajektorii, można stwierdzić, że obiekt został wciągnięty na ziemską orbitę trzy lata temu.

Choć naukowcy po raz pierwszy zauważyli skałę 15 lutego, potrzebowali ok. 2 tygodni, żeby potwierdzić obserwacje. Odkrycie zostało ogłoszone także przez Centrum Małych Planet (MPC) instytutu badawczego Smithsonian Astrophysical Observatory.

d3zkxxv

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Życiodajny księżyc Saturna. Może na nim istnieć życie

d3zkxxv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zkxxv

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj