WyspyCypr - idealne miejsce na urlop jesienią

Cypr - idealne miejsce na urlop jesienią

Cypr - idealne miejsce na urlop jesienią
Źródło zdjęć: © © zeki035 - Fotolia.com

Rzut oka na mapę i wydawać się może, że Cypr jest kolejnym z tych śródziemnomorskich miejsc z winem, poprzewracanymi antycznymi kolumnami, plażą i wymuszonym uśmiechem kelnera w restauracji.

Rzut oka na mapę i wydawać się może, że Cypr jest kolejnym z tych śródziemnomorskich miejsc z winem, poprzewracanymi antycznymi kolumnami, plażą i wymuszonym uśmiechem kelnera w restauracji. Owszem, nie brakuje tu wspaniałych, ciągnących się kilometrami piaszczystych plaż, ale wyspie daleko do pocztówkowej scenerii nużącej kanikuły. Robert Byron, autor jednego z klasyków literatury podróżniczej, książki _ Road to Oxiana _ (1937), napisał: "(...) dzieje tej wyspy mogą przyprawić o ból głowy". Ma on rację, bowiem różnorodność kulturowa Cypru jest wręcz legendarna, a burze historyczne, które go ukształtowały, wcale nie ustały. Znajdziemy tu wszystko: słońce, wspaniale zabytki m.in. romańskie katedry zbudowane przez Franków, klasztory pamiętające pierwsze wieki chrześcijaństwa, a także wyborne wina po południowej stronie i pyszne kebaby po północnej. Idealną porą roku na odwiedzenie tego państwa jest właśnie jesień. W tym roku Polacy szczególnie chętnie wybierają ten zakątek, głównie ze względu na
sytuację polityczną w Egipcie. Sprawdź, co tak naprawdę warto zobaczyć na Cyprze.

Peter Zralek/pw/at

[

]( http://bezdroza.pl/ )

1 / 7

Twierdza w Girne

Obraz
© © Debu55y - Fotolia.com

Miejscem, którego nie sposób przegapić na Północnym Cyprze jest intrygująca twierdza w Girne, leżąca zaledwie pół godziny drogi od Nikozji. W jej grubych murach obejrzymy m.in. biżuterię i kościane narzędzia sprzed tysiącleci, najstarszą zachowaną na świecie łódź, broń i groteskowe manekiny na wystawie przeznaczonej tylko dla dorosłych. Taka wycieczka to prawdziwie fascynująca podróż w czasie.

2 / 7

St. Hilarion

Obraz
© © grauvision - Fotolia.com

W północnej części wyspy nie można ominąć także St. Hilarion, położonego w długim i wąskim paśmie górskim Kyrenia, w odległości ok. 8 km od miasta Girne. Twierdza majestatycznie wznosi się na szczycie o wysokości 732 m n.p.m. Uważa się, że forteca stanowiła inspirację dla słynnego zamku Walta Disneya z filmu_ Królewna śnieżka i Siedmiu Krasnoludków _. W VII-X wieku St. Hilarion wraz z zamkami Buffavento i Kantara tworzyła zaporę przeciwko arabskim atakom.

3 / 7

Famagusta

Obraz
© © Debu55y - Fotolia.com

Famagusta, położona na wschodzie wyspy, składa się z dwóch wyraźnie kontrastujących części: starej będącej świadkiem minionych wieków i nowej o wyraźnie nowoczesnej zabudowie. To jedno z niewielu miejsc, gdzie reklama turystyczna odpowiada stanowi faktycznemu - stara Famagusta jest prawdziwym muzeum pod gołym niebem. Spacer po mieście zamkniętym murami sprzed 500 lat, wśród pozostałości dawnych kultur, może wprowadzić nas w nostalgiczną zadumę nad przemijaniem, ale i dać lekcję na przyszłość. Prócz zwiedzania warto skosztować tu cypryjskich słodkości. Wyjątkowe wyroby cukiernicze serwowane z miejscową kawą bądź herbatą w tulipanowych szklaneczkach będą najlepszym ukoronowaniem spaceru po mieście.

4 / 7

Ruiny starogreckiego Salamis

Obraz
© © grauvision - Fotolia.com

Na Północnym Cyprze warto również zobaczyć ruiny starogreckiego Salamis. Dzieje miasta sięgają XI wieku p.n.e. Turysta dowie się tu, jak wyglądało życie w dawnych czasach. To prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników starożytności, ale i dla wszelkich dusz nieobojętnych na piękno. Wizytę warto zakończyć kąpielą na plaży przy wykopaliskach.

5 / 7

Rejon Troodos

Obraz
© © kryvan - Fotolia.com

Natomiast na Południowym Cyprze *żelaznym punktem programu każdej wycieczki powinna być wizyta w malowniczych wioskach *rejonu Troodos. Odwiedziny przynajmniej jednej z miejscowości w tych okolicach są szczególnie polecane marzycielom - taka wycieczka może być odskocznią od szybkiego tempa współczesnej cywilizacji. Zobaczymy tu m.in. rozlegle winnice, sady pełne pysznych owoców czy zagubione między drzewami stare i ciche monastyry. Szczególnie warto zwiedzić miasteczko Panagia, monastyr Panagia Chrysorgaitissa czy wioskę Fikardu. Nazywana jest skansenem, bo zamieszkuje ją jedynie sześciu stałych mieszkańców.

6 / 7

Przylądek Karpas

Obraz
© © Svetlana Yudina - Fotolia.com

Koniecznie trzeba także odwiedzić Półwysep Karpas. Ma ok. 80 km długości i 11 km szerokości. Ze względu na kształt nierzadko nazywany jest "uchwytem patelni". Winston Churchill mówił o nim jako o "sztylecie skierowanym w miękkie podbrzusze Turcji". Obecnie przylądek jest raczej wyludniony, mimo że pobudowano tu ostatnimi laty wiele ośrodków wypoczynkowych, często na zupełnym odludziu wśród suchorośli, za to zwykle przy bajecznej plaży. Niegdyś rosły tu lasy cedrowe i ludność utrzymywała się z ich wyrębu. Dziś można tu spotkać wielu Greków, którzy nie przenieśli się na "grecką stronę" wyspy po 1974 roku. Dla wielu powodem jest klasztor św. Andrzeja, jedyny większy zabytek półwyspu. Może być on celem jednodniowej wycieczki połączonej z pobytem na którejś z piaszczystych plaż, np. na słynnych Złotych Piaskach (Golden Sands Beach, Nangomi Bay). Piękne, prawie bezludne plaże tego przylądka już po kilkudniowym pobycie gwarantują opaleniznę, która może wprawić w zdumienie urzędników granicznych przy
kontroli dokumentów, a na pewno wywoła zazdrość w kraju.

7 / 7

Wrak drobnicowca "Zenobia"

Obraz
© © Filip Nowicki - Fotolia.com

Cypr *to także nie lada gratka dla nurków. Największą podwodną atrakcją wyspy jest położony u *wybrzeży Larnaki wrak drobnicowca "Zenobia". Jednostka ta klasyfikowana jest w pierwszej dziesiątce najciekawszych dla płetwonurków wraków świata. Nurkowanie do tego spoczywającego na 42 metrach wraku uważane jest zarówno przez amatorów, jak i specjalistów za podwodną przygodę z absolutnie najwyższej półki. Smaczku dodaje tajemnicza awaria i zatonięcie w trakcie dziewiczego rejsu w 1980 roku. Miłośnicy podwodnych wrażeń znajdą tu także inne wraki, np. pozostałości brytyjskiego śmigłowca spoczywającego na głębokości 16 metrów czy podwodne groty.

Peter Zralek/pw/at

[

]( http://bezdroza.pl/ksiazki/cypr-wyspa-afrodyty-przewodnik-rekreacyjny-wydanie-1-peter-zralek,becyp1.htm )

Oficjalne wydanie internetowe Wydawnictwo Bezdroża: www.bezdroza.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)