Las Vegas - Miasto Grzechu
Dawniej południowa Nevada był obszarem podmokłym, bardzo obfitym w wodę. Z biegiem czasu bagna wycofały się i zniknęły gdzieś pod powierzchnią ziemi, zmieniając ją w teren pustynny z występującymi gdzieniegdzie oazami.
Jako pierwszy nie-indianin do oazy zwanej dzisiaj Las Vegas Valleydotarł Rafael Rivera. Przyjmuje się, że wydarzenie to miało miejsce w 1829 roku. Nazwa Las Vegas (hiszp. łąki) została wymyślona przez hiszpańskiego badacza i handlarza, Antonio Armijo. Zadecydował o tym tutejszy krajobraz, bogaty w artezyjskie studnie i rozległe tereny strumieni oraz zielonych łąk. Odróżniał on ten obszar od okolicznej pustynni.
Nevada do Stanów Zjednoczonych *dołączona została w 1864 roku po zakończeniu wojny secesyjnej. Skutkowało to połączeniem *Las Vegas linią kolejową z San Pedro, Los Angeles i Salt Lake City. Od tej pory miasto zaczęło kwitnąć życiem i powiększać swoją powierzchnię.
Dzisiaj Las Vegas kojarzone jest przede wszystkim z hazardem. Nevada jako pierwszy stan w historii USA zalegalizowała hazard, co było przyczyną olbrzymiej szarej strefy, w której nie wyobrażano sobie życia bez zakładów. Zalegalizowanie hazardu umożliwiło czerpanie korzyści niezbędnych Nevadzie do budowy i rozwoju szkolnictwa publicznego. Do dzisiaj dochody z opodatkowania kasyn stanowią 43% całego budżetu, z czego 34% wydawane jest właśnie na szkoły publiczne.
Wielki rozkwit budowlany rozpoczął się w Las Vegas *w latach 40. Jednym z pierwszych modnych hoteli powstałych w tamtym okresie był bez wątpienia *Flamingo Hotel prowadzony przez znanego gangstera Benjamina „Bugsy” Siegela. W odróżnieniu od innych, był to pierwszy luksusowy budynek odbiegający od typowych „hotelowych rancz”, jakie były wówczas popularne. W latach 50. kolejno powstały inne, takie jak: „Tropicana”, „Riviera Hotel”, „Stardudst Hotel” czy „Moulin Rouge Hotel-Casino”. Ostatni z wymienionych był pierwszym, z którego mogli korzystać również Afroamerykanie. Jednym z menadżerów hotelu był czarnoskóry mistrz wagi ciężkiej w boksie, Joe Louis.
Wraz ze wzrostem liczby luksusowych hoteli oraz kasyn Las Vegas wyrabiało sobie opinię Miasta Grzechu. Wszystko za sprawą braku opłaty konsumpcyjnej, braku minimalnej stawki jeśli chodzi o zakłady, braku limitów prędkości na drogach i innych luk prawnych. Do dnia dzisiejszego w Las Vegas nie trzeba oczekiwać na ślub, który za drobną opłatą może wziąć każdy kto ukończył 16 rok życia.
Oglądajcie „Esencję podróży” na Travel Channel! Więcej na www.travelchanneltv.pl