MiastaLegnica - przerażający poradziecki szpital

Legnica - przerażający poradziecki szpital

Legnica - przerażający poradziecki szpital
Źródło zdjęć: © <a href="https://www.facebook.com/Addic7edBros" target="_blank" >Addic7edBros</a>

Przez niemal 50 lat (w latach 1945-1993) **Legnica** była "Małą Moskwą" - miastem, którego ok. 1/3 powierzchni była zagospodarowana i przeznaczona na wyłączny użytek żołnierzy radzieckich. Ponad 1200 różnego rodzaju obiektów - szkoły, szpitale, sądy czy urzędy znajdowały się pod kontrolą Sowietów. Były to tereny wydzielone, których strzegli uzbrojeni wartownicy. Największy kompleks budynków, zwany _ Kwadratem _został utworzony na obszarze 39 ha w dzielnicy Tarninowa - jednym z najbogatszych i najpiękniejszych zakątków miasta. To tu, w przedwojennych rezydencjach należących niegdyś do legnickich lekarzy czy adwokatów mieszkali generałowie radzieccy, znajdował się sztab i kwatery oficerów. Jednym z miejsc, które do dnia dzisiejszego wciąż przypomina o czasach sprzed 1993 roku jest opuszczony kompleks szpitalny w Lasku Złotoryjskim. Wizyta w tym miejscu może niejednego przyprawić o dreszcze, bo widoki są czasem doprawdy przerażające.

Przez niemal 50 lat (w latach 1945-1993) Legnica była "Małą Moskwą" - miastem, którego ok. 1/3 powierzchni była zagospodarowana i przeznaczona na wyłączny użytek żołnierzy radzieckich. Ponad 1200 różnego rodzaju obiektów - szkoły, szpitale, sądy czy urzędy znajdowały się pod kontrolą Sowietów. Były to tereny wydzielone, których strzegli uzbrojeni wartownicy. Największy kompleks budynków, zwany _ Kwadratem _został utworzony na obszarze 39 ha w dzielnicy Tarninowa - jednym z najbogatszych i najpiękniejszych zakątków miasta. To tu, w przedwojennych rezydencjach należących niegdyś do legnickich lekarzy czy adwokatów mieszkali generałowie radzieccy, znajdował się sztab i kwatery oficerów. Jednym z miejsc, które do dnia dzisiejszego wciąż przypomina o czasach sprzed 1993 roku jest opuszczony kompleks szpitalny w Lasku Złotoryjskim. Wizyta w tym miejscu może niejednego przyprawić o dreszcze, bo widoki są czasem doprawdy przerażające.

at/udm

Więcej zdjęć na: Addic7edBros

1 / 8

Szpital poradziecki, Legnica

Obraz
© Addic7edBros

Szpital wojskowy Wehrmachtu w Legnicy (Das Standortlazarett Liegnitz) powstał w latach 30. w obecnym Lasku Złotoryjskim, wtedy zwanym Laskiem Mieszczańskim. Do końca II wojny światowej funkcjonował jako I Szpital Wojskowy przyjmując rannych ze wszystkich frontów. Po wojnie przejęła go Północna Grupa Wojsk Armii Radzieckiej, która miała swoją siedzibę w Legnicy, a placówkę przekształcono w Centralny Szpital Północnej Grupy Wojsk.

2 / 8

Szpital poradziecki, Legnica

Obraz
© Addic7edBros

Obiekt miał status szpitala ewakuacyjnego na wypadek wojny, dlatego tylko 1/3 z 650 miejsc była wykorzystywana. Na jego terenie pracowali najwybitniejsi specjaliści ze Związku Radzieckiego, a placówka była wyposażona w najnowocześniejszy jak na ówczesne czasy, sprzęt.

3 / 8

Szpital poradziecki, Legnica

Obraz
© Addic7edBros

Cały 7-hektarowy obiekt został szczelnie oddzielony od reszty miasta wysokim betonowym murem. Oprócz głównego 3-piętrowego budynku szpitala o długości 240 m w jego skład wchodziły mniejsze obiekty, w których mieściły się m.in. kuchnia, kotłownia, część apteczna, sklep, sala konferencyjna, a nawet kino i basen. Z kina pozostała ogromna sala bez krzeseł, a kryty basen wciąż jest częściowo wypełniony wodą...

4 / 8

Szpital poradziecki, Legnica

Obraz
© Addic7edBros

O randze szpitala świadczył m.in. fakt, że miał własną bocznicę kolejową i cztery stacje paliw. Z zewnątrz, nawet teraz, cały obiekt bardziej przypomina kompleks wypoczynkowy czy sanatorium z długimi tarasami zwróconymi na południowy zachód.

5 / 8

Szpital poradziecki, Legnica

Obraz
© Addic7edBros

W skład szpitala wchodziły m.in. oddziały chirurgii, chorób zakaźnych, psychiatrii i pediatrii. Do dyspozycji pacjentów oddana była kaplica, na której tyłach znajdowało się prosektorium. Do dziś stoi tam stół do sekcji zwłok, który na każdym zbłąkanym turyście robi piorunujące wrażenie. Nie mniejszą grozę wzbudza spacerniak oddziału psychiatrycznego - wciąż otacza go płot z drutem kolczastym.

6 / 8

Szpital poradziecki, Legnica

Obraz
© Addic7edBros

Wewnątrz szpitala poraża pustka i plątanina wąskich korytarzy, po których walają się porzucone sprzęty. W salach i pokojach personelu wciąż stoją rozpadające się łóżka. W kątach zalegają rosyjskie gazety i dokumenty, często można też natrafić na stosy opakowań po lekarstwach. Na ścianach niezmiennie królują napisy w języku rosyjskim, przez co cały szpital zdaje się być przerażającym wehikułem czasu.

7 / 8

Szpital poradziecki, Legnica

Obraz
© Addic7edBros

Po opuszczeniu Legnicy przez wojska radzieckie cały kompleks został przekazany Zabużańcom - osobom, które po II wojnie światowej pozostawiły swoje majątki za wschodnimi granicami Polski. Od tamtego czasu miejsce pozostaje zamknięte i strzeżone przed wścibskimi eksploratorami.

8 / 8

Szpital poradziecki, Legnica

Obraz
© Addic7edBros

Od ponad 20 lat ten imponujący obiekt w Lasku Złotoryjskim stopniowo niszczeje na naszych oczach i nie ma widoków na to, by znalazł się inwestor mogący ocalić tę placówkę od całkowitej ruiny. Pozostaje pytanie - co można urządzić w byłym prosektorium lub chłodni?

at/udm

Więcej zdjęć na: Addic7edBros

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)