Legnickie Pole. Niezwykłe miejsce w Polsce
Legnickie Pole to wieś w województwie dolnośląskim, na Nizinie Śląsko-Łużyckiej. Miejsce słynnej bitwy – 8 lub 9 kwietnia 1241 roku – rycerstwa śląskiego z Mongołami, która zakończyła się wprawdzie zwycięstwem najeźdźców, ale powstrzymała pochód Mongołów w głąb Europy. Barwny opis walk przedstawił w swoich kronikach Jan Długosz. Współcześni historycy uważają jednak jego relację za mało wiarygodną. W bitwie pod Legnicą śmierć poniósł książę krakowski Henryk II Pobożny.
Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej
Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej związane jest z bitwą pod Legnicą. Jadwiga (1174–1243), pochodząca z rodziny hrabiów Andechs w Bawarii, była żoną Henryka I Brodatego, któremu urodziła siedmioro dzieci; jednym z nich był Henryk II Pobożny. Legenda głosi, że święta – kanonizowana już w 1267 roku za wyjątkowe poświęcenie dla ludzi ubogich, chorych i potrzebujących pomocy – ufundowała na pobojowisku – w miejscu, gdzie znalazła zmasakrowane ciało syna – kaplicę. Zidentyfikowała szczątki pozbawione głowy tylko dzięki temu, że Henryk miał sześć palców u lewej stopy. Na przełomie XIII i XIV wieku na miejscu kaplicy wystawiono gotycki kościół św. Trójcy, który oddano pod opiekę czeskim benedyktynom, sprowadzonym z Opatovic. W okresie reformacji świątynię przejęli protestanci. Benedyktyni powrócili do Legnickiego Pola dopiero na początku XVIII wieku i wznieśli nową, znacznie okazalszą świątynię pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża św. i św. Jadwigi oraz klasztor. Powstały kompleks kościelno‑klasztorny uważany jest dziś
za perłę baroku w Europie Środkowej. Kościół zaprojektował Kilian Ignacy Dientzenhofer.
Fasadę zdobi bogata dekoracja rzeźbiarska, przypominająca wydarzenia i postacie historyczne związane z miejscem. We wnętrzu dominuje wspaniałe malarstwo freskowe Kosmy Damiana Asama, gloryfikujące św. Jadwigę i księcia Henryka II Pobożnego. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Franciszka de Backera z Antwerpii, przedstawiający moment odnalezienia ciała księcia. Wystrój wnętrza dopełnia 16 posągów z piaskowca oraz rzeźby drewniane w nastawach ołtarzowych i na organach, wszystkie autorstwa Karola Józefa Hiernlego. Organy, z roku 1731, są dziełem Adama Horacego Caspariniego. W 2004 roku pobenedyktyński zespół klasztorny w Legnickim Polu, wraz z kościołem św. Trójcy, w którym znajduje się dzisiaj Muzeum Bitwy Legnickiej – uznano za pomnik historii.
Parafia św. Jadwigi Śląskiej
ul. Jadwigi 11
59-241 Legnickie Pole
076 858 21 85
Dojazd
Samochodem autostradą A4 z Wrocławia w kierunku Legnicy, po przejechaniu 53 km zjeżdżamy w kierunku Koskowic i Snowidza i po około 2,5 km jesteśmy w Legnickim Polu – około 12 km na południowy wschód od Legnicy. Pociągiem do Legnicy, dalej autobusem lub pieszo, oznakowanym na czerwono szlakiem bitwy legnickiej Legnica–Piekary–Bartoszów–Legnickie Pole.
Uroczystości
16 października – św. Jadwigi Śląskiej
9 kwietnia (w rocznicę bitwy pod Legnicą) – pielgrzymka służb mundurowych
Noclegi
Motel, 076 858 20 94,
Kemping, 076 858 23 97, domki 4-osobowe.
Pole namiotowe (czynne V–IX).
Sanktuaria w pobliżu
Bardo, Krzeszów, Wambierzyce, Wrocław
Okolica
Legnickie Pole. Muzeum Bitwy Legnickiej (otwarte śr.–niedz. 11–17) – centralne miejsce ekspozycji zajmuje sterowana elektronicznie makieta, odtwarzająca przebieg walk; można tu także obejrzeć fragmenty zbroi rycerskich, rekonstrukcje broni i stare ryciny.
Legnica. Kościół NMP – z końca XII wieku. Według Jana Długosza odbyło się w nim przed starciem z Mongołami w 1241 roku nabożeństwo, w którym uczestniczył Henryk II Pobożny. Gdy książę wychodził ze świątyni, ze szczytu zsunął się ponoć kamień i omal nie roztrzaskał mu głowy, co uznano za zły znak. W roku 1822 kościół zapalił się od pioruna; obecny neogotycki kształt uzyskał podczas odbudowy w latach 1824–1828. Na uwagę zasługują barokowe rzeźby Mojżesza i Aarona, z XVIII stulecia, dłuta Krystiana Grünewalda. Od czasów reformacji świątynia należy do ewangelików. Zamek Piastowski – wzniesiony z cegły na przełomie XII i XIII wieku przez Henryka I Brodatego.
Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Sanktuaria w Polsce
Autor: Adam Sochaczewski