Lepiej nie rób tego na lotnisku. FBI ostrzega
Wielu turystów robi to na lotniskach, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia. FBI ostrzega przed korzystaniem z publicznych stacji ładowania telefonów m.in. na lotniskach, w hotelach czy centrach handlowych.
Publiczne, darmowe stacje ładowania telefonów wydają się bardzo praktycznym rozwiązaniem, szczególnie dla osób podróżujących. Większość turystów korzysta z nich i doładowuje swoje telefony zawsze przed wejściem na pokład samolotu. Czy robienie tego na lotniskach jest jednak całkowicie bezpieczne?
Lepiej uważać
Temat poruszany był przez Federalne Biuro Śledcze (FBI) już wielokrotnie. Jednak przypominania o bezpieczeństwie nigdy dość.
Okazuje się, że korzystając z publicznych stacji ładowania naszych telefonów, możemy stać się ofiarami nowych taktyk cyberprzestępców. "Rekomendujemy unikanie korzystania z darmowych stacji ładowania na lotniskach, w hotelach i centrach handlowych. Przestępcy zorientowali się, jak wykorzystać publiczne porty USB do wprowadzenia na urządzenia złośliwego oprogramowania i systemów monitorujących. Zawsze noś ze sobą własną ładowarkę oraz przewód USB i korzystaj z gniazdka elektrycznego" - przekazano na Twitterze FBI San Antonio.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Polka w RPA. "Ceny wynajmu dużo korzystniejsze niż w Polsce"
Warto zadbać o bezpieczeństwo
"The Guardian" informuje, że zgłoszono już przypadki, kiedy w ten sposób "czyszczono" turystom konta bankowe bądź instalowano na telefonach złośliwe oprogramowania. - Myślcie o swoim telefonie, tak jak o karcie kredytowej i zawsze na niego uważajcie - powiedział Tony Coulson, dyrektor Centrum Cyberbezpieczeństwa na Uniwersytecie Kalifornii w San Bernardino, cytowany przez brytyjski dziennik.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
FBI zachęca także do uważnego korzystania z publicznych sieci Wi-Fi. Najlepiej, aby np. na konta bankowe nie logować się, będąc przyłączonym do niezabezpieczonej sieci Wi-Fi. To samo w przypadku otwierania ważnych, prywatnych załączników. W ocenie służb, zapobieganie przestępstwom w sieci wymaga świadomości i czujności wszystkich użytkowników.
Źródło: CNN Business/The Guardian/FBI