Leptodora II - jedyna taka łódź w Polsce
W Starym Folwarku samochód parkujemy tuż przy Muzeum Wigierskiego Parku Narodowego, które przez cały rok pełni funkcje wystawiennicze i edukacyjne, a także wszelkie związane z obsługą ruchu turystycznego. Właśnie w muzeum musimy zaopatrzyć się w bilety na niecodzienny rejs.
W Wigierskim Parku Narodowym, w miejscowości Stary Folwark, znajduje się wyjątkowa atrakcja. Po zaparkowaniu samochodu przy budynku Muzeum WPN, które przez cały rok pełni funkcje wystawiennicze i edukacyjne, a także wszelkie związane z obsługą ruchu turystycznego, w jego kasach musimy zaopatrzyć się w bilety na niecodzienny rejs (12 zł). Stąd już tylko kilka kroków do jeziora *Wigry. Tu zacznie się przygoda.*
Przy drewnianym pomoście parkuje oryginalna łódź motorowa o długości 7 metrów - Leptodora II. To jedyny taki okaz w całej Polsce. Zbudowana na specjalne zamówienie Wigierskiego Parku Narodowego łódź ma przeszklone dno (trzy okna), dzięki czemu podczas rejsu, jak na dłoni widać podwodne życie jeziora.
To nie tylko atrakcja turystyczna, ale w dużej mierze także edukacja przyrodnicza, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Wigry odznaczają się dużą przezroczystością wody, dzięki czemu można naprawdę sporo zobaczyć. Przewodnik pokazuje nam nie tylko żywe organizmy, ale też na przykład zatopioną łódź. Tłumaczy też, że najlepsza widoczność jest latem i jesienią, wtedy jest również najwięcej organizmów, które można tu spotkać.
Łódź z napędem silnikowym zabiera na pokład 10 osób, w tym osobę nią kierującą. W wakacje dostępna jest dla turystów. Wiedzę o tym, co zobaczyliśmy w wodzie, możemy pogłębić wracając do muzeum. Jest tu ekspozycja prezentująca historię nadwigierskiego krajobrazu, głębiny jezior, rzeki, torfowiska i ekosystemy lądowe Wigierskiego Parku Narodowego. Zapoznać się tu także można z działalnością człowieka oraz historią i dokonaniami dawnej Stacji Hydrobiologicznej na Wigrach.
_ Tekst: Marta Legieć _