Trwa ładowanie...

Leśnicy pokazali nagranie. "Taki widok powoduje pojawienie się gęsiej skórki"

Lasy Państwowe opublikowały w mediach społecznościowych wideo, na którym widać zaskrońca. "Często już sam wygląd i zachowanie węży jest dość niepokojące, zarówno dla ludzi, jak i innych zwierząt" - zauważają leśnicy.

Zaskroniec Zaskroniec Źródło: Adobe Stock, fot: BENNY TRAPP
dsgnvwk

Dla większości osób spotkanie z wężem raczej nie jest przyjemną atrakcją, np. podczas spaceru po lesie. Szczególnie, jeśli gad zaczyna syczeć i wykonywać ruchy językiem, co potęguje mało pozytywne wrażenia.

Jak się okazuje, takie zachowanie ma inne podłoże niż chęć wystraszenia człowieka.

Dlaczego węże ruszają językiem?

"Narząd Jacobsona to organ w kształcie dwóch jamek, położony na sklepieniu podniebienia. Będący w ciągłym ruchu - i najczęściej rozdwojony - język zbiera cząsteczki zapachu z powietrza i przenosi je wprost do tego narządu. Żeby więc poczuć ofiarę nie wystarczy tylko wdech i wydech" - tłumaczą pracownicy Lasów Państwowych.

Nie trzeba bać się zaskrońców

Zaskroniec zwyczajny to gatunek niejadowitego węża z rodziny połozowatych, które występuje w całej Europie. Żywi się płazami, rybami albo małymi gryzoniami, które połykają bez uprzedniego uśmiercania.

dsgnvwk

"Najłatwiej poznać go po charakterystycznych żółtych plamkach za skroniami [...] Zdecydowanie nie powinniśmy się go bać i nie powinniśmy również go straszyć. W sytuacji stresowej zaskrońce potrafią wydzielać nieprzyjemny zapach, który odstrasza nieprzyjaciela (taki trochę zapach odchodów)" - wyjaśniają leśnicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Pierwszy taki przypadek nad Bałtykiem. "Wzbudził sensację wśród turystów"

dsgnvwk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsgnvwk