Trwa ładowanie...

Leśnicy pokazali zdjęcia. "Przemieszcza się i pożera, to co napotka"

Lasy Państwowe prężnie działają w mediach społecznościowych, każdego dnia informując internautów o ciekawostkach z otaczającego nas świata flory i fauny. Dziś pod lupę wzięli wyjątkowego śluzowca. "Proszę państwa, oto i bukietek malinowy! Widać przecież, prawda?" - piszą na Facebooku.

Nazwa śluzowca nie jest przypadkowa Nazwa śluzowca nie jest przypadkowa Źródło: Lasy Państwowe, fot: D. Dziektarz
d1ym6b1
d1ym6b1

Właśnie teraz kiedy kończy się zima, a zaczyna wiosna i natura zaczyna się budzić do życia, warto w czasie spacerów po parkach czy lasach uważnie rozglądać się dookoła. Dzięki wytężeniu wzroku można dostrzec ciekawe organizmy, na przykład śluzowce. Nie są one roślinami, zwierzętami, ani nawet grzybami. Stanowią zupełnie odrębną grupę organizmów.

Malinowy śluzowiec

"Bukietek, jak to śluzowiec, ma w zwyczaju przemieszczać się, pożerając napotkane po drodze mikroorganizmy i poszukując miejsca dogodnego do dalszego rozwoju. Uwielbia próchniejące, wilgotne drewno" - edukują swoich odbiorców Lasy Państwowe. Mimo że bukietek malinowy najchętniej ukrywa się w ciemnych zakamarkach i jest organizmem o wyjątkowo małych rozmiarach, stosunkowo łatwo można go dostrzec. Wszystko dzięki jego jaskrawej, malinowo-czerwonej barwie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Różnice kulturowe mogą zaskakiwać. "Wietnamczycy traktują picie alkoholu jak konkurencję"

Swoją nazwę bukietek malinowy zawdzięcza nie tylko wyjątkowemu kolorowi, ale również kształtowi, który do złudzenia przypomina wiązkę kwiatów.

d1ym6b1

Specyficzna grupa organizmów

Śluzowce występują wokół nas stosunkowo powszechnie. Jednakże Lasy Państwowe tłumaczą, że ich "efemeryczny charakter sprawia, że z reguły pozostają niezauważone". Często bywają mylone z innymi okazami, bowiem wyglądają bardzo różnorodnie. Przykładowo pianka okazała, która również jest śluzowcem, wygląda jak biały nalot, a przez swój nieregularny kształt kojarzy się z popcornem, zaś samotek zmienny przypomina czasznicę i purchawkę.

Źródło: Henri Koskinen, Adobe Stock
Śluzowiec - samotek zmienny

Wszystkie śluzowce są organizmami heterotroficznymi. Oznacza to, że żywią się bakteriami, grzybami oraz pierwotniakami. Co ciekawe, są to stworzenia, które potrafią się poruszać.

d1ym6b1

Źródło: Lasy Państwowe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ym6b1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ym6b1