Leśnicy pokazali zdjęcia. "Przemieszcza się i pożera, to co napotka"
Lasy Państwowe prężnie działają w mediach społecznościowych, każdego dnia informując internautów o ciekawostkach z otaczającego nas świata flory i fauny. Dziś pod lupę wzięli wyjątkowego śluzowca. "Proszę państwa, oto i bukietek malinowy! Widać przecież, prawda?" - piszą na Facebooku.
Właśnie teraz kiedy kończy się zima, a zaczyna wiosna i natura zaczyna się budzić do życia, warto w czasie spacerów po parkach czy lasach uważnie rozglądać się dookoła. Dzięki wytężeniu wzroku można dostrzec ciekawe organizmy, na przykład śluzowce. Nie są one roślinami, zwierzętami, ani nawet grzybami. Stanowią zupełnie odrębną grupę organizmów.
Malinowy śluzowiec
"Bukietek, jak to śluzowiec, ma w zwyczaju przemieszczać się, pożerając napotkane po drodze mikroorganizmy i poszukując miejsca dogodnego do dalszego rozwoju. Uwielbia próchniejące, wilgotne drewno" - edukują swoich odbiorców Lasy Państwowe. Mimo że bukietek malinowy najchętniej ukrywa się w ciemnych zakamarkach i jest organizmem o wyjątkowo małych rozmiarach, stosunkowo łatwo można go dostrzec. Wszystko dzięki jego jaskrawej, malinowo-czerwonej barwie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
Swoją nazwę bukietek malinowy zawdzięcza nie tylko wyjątkowemu kolorowi, ale również kształtowi, który do złudzenia przypomina wiązkę kwiatów.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Specyficzna grupa organizmów
Śluzowce występują wokół nas stosunkowo powszechnie. Jednakże Lasy Państwowe tłumaczą, że ich "efemeryczny charakter sprawia, że z reguły pozostają niezauważone". Często bywają mylone z innymi okazami, bowiem wyglądają bardzo różnorodnie. Przykładowo pianka okazała, która również jest śluzowcem, wygląda jak biały nalot, a przez swój nieregularny kształt kojarzy się z popcornem, zaś samotek zmienny przypomina czasznicę i purchawkę.
Wszystkie śluzowce są organizmami heterotroficznymi. Oznacza to, że żywią się bakteriami, grzybami oraz pierwotniakami. Co ciekawe, są to stworzenia, które potrafią się poruszać.
Źródło: Lasy Państwowe