Leśnicy pokazali zdjęcie. "Czy to akt wandalizmu? Nic bardziej mylnego..."
Leśnicy z Nadleśnictwa Olsztyn podzielili się z internautami ciekawym zdjęciem. Widać na nim zniszczone mrowisko z czterema wgłębieniami. Jak tłumaczą, to prawdopodobnie dzieło "skrzydlatego mrówkojada".
"Oto mrowisko. A w nim… dziury. Czy to akt wandalizmu? Nic bardziej mylnego..." — zaczęli swój wpis leśnicy z Olsztyna. Na zdjęciu, które opublikowali w mediach społecznościowych dobrze widać cztery wgłębienia w bryle mrowiska. Wyglądają, jakby ktoś wydrążył je specjalnie, ale jak się okazuje, tym razem nie było to bezmyślne działanie ludzi.
Zobacz także: Znalazłeś dzikie zwierzę? Tych rzeczy nigdy nie rób
Pokazali zdjęcie mrowiska. Wbrew pozorom to dzieło dzięcioła
"To sprawka najprawdopodobniej dzięcioła zielonego. Czego tam szukał? Oczywiście jedzenia. Ten gatunek dzięcioła żywi się mrówkami i ich larwami. Zimą rozkopuje mrowiska nawet do 1 metra głębokości. Wiosną i latem zbiera mrówki także z pni drzew" — wyjaśniają leśnicy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
"Kiedyś widziałem, jak on to robił. Były trzy mrowiska, porozwalał je, ale musi coś jeść. Jemu mrówki smakują", "Borsuki się dobrały, ale że dzięcioł... Dziki też lubią, dlatego mrowiska są grodzone" — piszą internauci pod zdjęciem. "Dobrze, że to zrobił dzięcioł, a nie człowiek, bo dzięcioł nie będzie odpowiadał" — zażartował jeden z komentujących. "Takiemu »leśnemu wandalowi« wybaczamy" — odpowiedzieli leśnicy.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Dzięcioł zielony robi też dziury w ulach
Dzięcioł zielony (Picus viridis) to gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny dzięciołowatych, który zamieszkuje prawie całą Europę oraz zachodnią Azję (od południowej Skandynawii i Wielkiej Brytanii po okolice Morza Śródziemnego i prawie po Ural na wschodzie oraz od północnego Iranu i Turkmenistanu do Kaukazu). Jest ptakiem osiadłym i niezagrożonym wyginięciem.
Dzięcioł zielony żywi się zbieranymi na ziemi owadami, głównie różnymi gatunkami mrówek i ich larwami, ale zimą nie gardzi też pszczołami — wydłubuje dziury w ulach i wyjada owady.
Źródło: Facebook, Wikipedia