Leżajsk. Niebawem usłyszymy niezwykłe pieśni godowe głuszców
Głuszce to rzadko spotykane ptaki, które niebawem rozpoczną zaloty w ośrodku hodowlanym w Leżajsku. To właśnie tam znajduje się jeden z trzech kompleksów należących do Lasów Państwowych, w których żyje ten niezwykły gatunek. Co warto wiedzieć o tych ptakach?
05.02.2021 13:31
Głuszce w naturalnych warunkach swoją aktywność rozpoczynają w marcu i kwietniu, jednak w leżajskim ośrodku tokowanie można obserwować o miesiąc wcześniej. - Za kilka tygodni będzie można oglądać i słuchać ich niezwykłych pieśni godowych - powiedział rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.
Głuszec - niezwykły gatunek ptaka w Leżajsku
Ośrodek w Leżajsku, w którym żyją głuszce (20 kur i 10 kogutów), jest jednym z trzech w Polsce (poza Nadleśnictwem Wisła i Głęboki Bród). Jak przekazuje PAP, przed rokiem zakończyła się jego rozbudowa. Przygotowani m.in. nowe boksy i odchowalnię dla piskląt oraz zmodernizowano i unowocześniono ujęcie wody.
Obiekt zapewnia sterylne przygotowanie pokarmów, a także możliwość obsługi hodowli przez całą dobę w okresie lęgów.
Zagrożony gatunek, wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt
- Ośrodek Hodowli Głuszca w Leżajsku pełni także rolę edukacyjną. Toki głuszców są jednym z najciekawszych spektakli w naturze, dlatego przez lustra weneckie w sali edukacyjnej można obserwować te ptaki na wybiegach - wyjaśnia Marszałek.
W trakcie toków, czyli godów głuszca, samce rozkładają ogon, opuszczają skrzydła i dumnie chodzą po swoich boksach. Kury w hodowli wybierają najpiękniejszego koguta, a później wchodzą do jego woliery poprzez małe przejścia między boksami.
Głuszec znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, jako gatunek skrajnie zagrożony wyginięciem. W ubiegłym roku w leżajskim ośrodku wyhodowano 48 osobników. Głuszce w stanie wolnym w Polsce spotkamy na Podkarpaciu.
Źródło: PAP, TVN Meteo