Trwa ładowanie...

Litwa. Luzowanie obostrzeń. "Społeczeństwo jest zmęczone ograniczeniami"

Do 1 czerwca na Litwie wydłużono kwarantannę wprowadzoną w kraju z powodu pandemii COVID-19. Postanowiono jednak złagodzić niektóre restrykcje. Stopniowo będą otwierane wszystkie sklepy, siłownie, kina i restauracje.

Wilno (zdjęcie ilustracyjne)Wilno (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: Getty Images
d1evi4z
d1evi4z

Kwarantanna po przyjeździe na Litwę obowiązuje przez 10 dni. W kraju od miesięcy utrzymywana jest też masa restrykcji. Rząd poinformował, że w najbliższych dniach zostaną złagodzone.

"Uwzględniając, że ścisła kwarantanna w kraju obowiązuje od prawie czterech miesięcy i ma coraz większy negatywny wpływ na stan psychiczny i zdrowie fizyczne ludzi, a całe społeczeństwo jest zmęczone ograniczeniami, konieczne jest podjęcie działań w celu poprawy tej sytuacji" - informuje litewski resort zdrowia.

Litwa - luzowanie obostrzeń od 19 kwietnia

Na Litwie już od najbliższego poniedziałku (19 kwietnia) zostaną otwarte sklepy w dużych centrach handlowych, ale będą czynne tylko w dni robocze. Od miesiąca w kraju czynne są tylko te sklepy, które posiadają osobne bezpośrednie wejście.

d1evi4z

Od kilku tygodni na Litwie czynne są muzea i galerie sztuki. Teraz rząd zezwoli też na rozpoczęcie działalności teatrów, kin i sal instytucji artystycznych z ograniczoną liczbą widzów – do 50 osób, które zajmą nie więcej niż 30 proc. miejsc siedzących.

Od czwartku 22 kwietnia pracę rozpoczną także restauracje i kawiarnie, które będą mogły obsługiwać klientów jedynie na zewnątrz, a przy jednym stole będą mogły siedzieć tylko dwie osoby, za wyjątkiem członków jednej rodziny.

Litwa znosi kolejne obostrzenia

Pod koniec kwietnia przewidziane jest otwarcie klubów sportowych oraz basenów. Zgodnie z decyzją rządu od maja tegoroczni abiturienci, na miesiąc przed rozpoczęciem egzaminów maturalnych, powrócą do szkół, ale nauka będzie odbywała się hybrydowo – stacjonarnie i zdalnie. Od kilku tygodni w szkołach już odbywają się konsultacje dla maturzystów w grupach do pięciu osób.

d1evi4z

Premier Ingrida Szimonyte powiedziała, że "jeżeli przyjęty schemat zadziała, to w następnych tygodniach będą kolejne poluzowania".

Koronawirus na Litwie

Litewski rząd zdecydował się na łagodzenie restrykcji, chociaż od kilku tygodni w kraju notowany jest wzrost zakażeń.

Według danych litewskiego Departamentu Statystyki, w ciągu minionej doby w kraju potwierdzono 1168 nowych przypadków COVID-19, zmarło 9 osób. Liczba zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców w ciągu 14 dni wynosi 483,2.

Na Litwie dotychczas na COVID-19 zachorowały 230 462 osoby, a zmarło 3730 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polskie miasteczko ogniskiem koronawirusa. Litwini są przerażeni

d1evi4z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1evi4z