MiastaLokale bez papierosa w Zakopanem

Lokale bez papierosa w Zakopanem

14 lokali wolnych od dymu tytoniowego w Zakopanem - to efekt starań Stowarzyszenia Manko, które w czwartek zainaugurowało kampanię Lokal Bez Papierosa w Stolicy Tatr.

03.11.2008 16:51

"To dopiero początek, oczekujemy zwiększenia ilości lokali bez papierosa w Zakopanem" - powiedziała na konferencji prasowej Gabriela Chrzęściewska-Ryka ze Stowarzyszenia Manko. Lokal Bez Papierosa to kampania społeczna, która ma na celu propagowanie miejsc wolnych od dymu tytoniowego, oraz promowanie poszanowania praw osób niepalących. "Chcemy zbliżenia Polski do polityki antynikotynowej, obowiązującej w większości państw europejskich" - dodała Chrzęściewska-Ryka. Organizatorzy akcji zwracają uwagę na skutki palenia tytoniu, edukują właścicieli lokali i administratorów miejsc publicznych. Lokale, które przystępują do akcji są oznaczane specjalnymi naklejkami i certyfikatami. Znajdują się również na liście promowanej na stronie internetowej organizatora.

Otwierając podhalański etap kampanii, wręczono 14 certyfikatów restauracjom i barom spełniającym standardy sieci Lokali Bez Papierosa. Właściciele lokali, którzy przyłączyli się w czwartek do akcji chwalą sobie to rozwiązanie i nie boją się o utratę klientów. "W całym powiecie tatrzańskim jest ok. 1380 lokali gastronomicznych i ok. 570 w samym Zakopanem. 14 lokali bez papierosa to stanowczo za mało. Sama świadomość szkodliwości palenia nie wystarczy, potrzebna jest ustawa ograniczająca palenie" - powiedział dziennikarzom powiatowy inspektor sanitarny, Adam Radko.

Kampania Lokal Bez Papierosa to ogólnopolska akcja zainicjowana w 2007 roku w Krakowie. W całej Polsce jest ponad 540 lokali uczestniczących w kampanii. Zakopane, po Krakowie, Bochni, Niepołomicach i Krynicy jest kolejnym miastem Małopolski, które aktywnie włączyło się w kampanię.

Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Manko, niezależna organizacja pozarządowa. Organizatorzy kampanii prowadzą również działania edukacyjne i promocyjne, traktujące o problemie biernego i czynnego palenia papierosów wśród młodzieży.

_ (PAP) szb/ wkr/ jbr/ yy/ _

Źródło artykułu:PAP
Zobacz także
Komentarze (0)