Trwa ładowanie...
d44ewr0

Lotnisko Paros (PAS)

Największe atrakcje
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Lotnisko Paros znajduje się w południowo-zachodniej części wyspy Paros, 10,5 km od stolicy – Parikii. Otoczone jest przez wiele mniejszych miejscowości turystycznych.

Lotnisko Paros - pobliskie miasta

W pobliżu lotniska Paros znajduje się wiele niewielkich miejscowości wczasowych, do których można dojechać autobusem firmy KTEL. Z lotniska (zazwyczaj z przesiadką w stolicy wyspy – Parikii) można udać się do Naoussy, miasteczka o pięknym Starym Mieście i piaszczystych plażach: Kolymbithres i Santa Maria, a także Aliki z piękną plażą Farangas. Poza tym, miejscowościami wyspy Paros wartymi uwagi są Drios i Pounta.

Wyspę Paros z innymi wyspami Morza Egejskiego łączą promy firm Hellenic Seaways, Blue Star Ferries, Sea Jets, NEL Lines i Aegean Speed Lines. Zatem wybierając lotnisko na Paros możemy łatwo dostać się do Aten (Pireus) i Rafiny, na Antiparos, Naksos, Mykonos, Kretę, Santorini oraz większość pobliskich małych wysp.

W pobliżu portu w Parikii, obok charakterystycznego starego wiatraka, znajduje się główna stacja autobusowa i postój taksówek. Z portu w Parikii można udać się także w całodzienny rejs z postojami na różnych plażach wyspy Paros.

Lotnisko Paros - loty z Polski

Nie ma bezpośredniego połączenia z Polski na lotnisko Paros. Rozwiązaniem może być lot z przesiadką w Atenach. Z Polski do Aten dolecimy bezpośrednio z Warszawy i Krakowa (koszt biletu w jedną stronę to około 350-500 zł) lub z przesiadkami we Frankfurcie lub Monachium z pozostałych lotnisk w Polsce (cena biletu w jedną stronę to od 600 do 1000 zł).

Z Aten na lotnisko Paros dostaniemy się liniami lotniczymi Olympic Air, Aegean Airlines lub Sky Express, które latają na wyspę codziennie. Koszt takiej podróży to ok. 100 €.

Alternatywą dla samolotu jest prom. Promy kilku firm greckich odpływają z portu w Atenach (Pireus) do portu w Parikii. Aby dostać się z lotniska w Atenach do ateńskiego portu Pireus, należy wsiąść do metra linii M3 na początkowej stacji na lotnisku (Proastiakos Stathmos Aerodromiou), a następnie na stacji Monastiraki Metro Station przesiąść się do linii M1 z przystankiem wysiadkowym Pireaus.

Lotnisko Paros - kierunki zagraniczne

Lotnisko Paros obsługuje loty wewnątrz kraju do Aten i Salonik, a także do Heraklionu (Kreta) i na wyspę Naksos.

Ponadto z lotniska Paros można udać się do Larnaki (Cypr), Tel-Avivu, Mediolanu, Paryża, Grazu, Norymbergi i Bremy.

Lotnisko Paros - linie lotnicze

Lotnisko Paros obsługuje regularne loty krajowe oraz czartery zagraniczne. Lotnisko Paros współpracuje z greckimi komercyjnymi liniami lotniczymi Astra Airlines, Naxos Air, Aegean Airlines i Sky Express, a także narodowymi liniami lotniczymi Grecji – Olympic Air. Poza tym, lotnisko Paros obsługuje w sezonie letnim loty sezonowe i czarterowe (Germania, Lufthansa, British Airways).

d44ewr0
Lotnisko Paros (PAS)
Czas lotu / jazdy samochodem

4,5 h samolotem / 29 h samochodem

Strefa czasowa

UTC+02:00

Waluta

euro (EUR)

Godziny otwarcia

całodobowe

Ceny biletów

350 zł - 1000 zł

Orientacyjna odległość

2600 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44ewr0
d44ewr0
d44ewr0