Trwa ładowanie...
d1azhm9

Lotnisko Paryż-Orly (ORY)

Największe atrakcje
Lotnisko Paryż-Orly (ORY)
Kraj
iStock
Źródło: iStock

Lotnisko Paryż-Orly jest drugim, po Paryż-Charles de Gaulle, lotniskiem Paryża i jednym z trzech w pobliżu aglomeracji paryskiej (trzecim jest Beauvais-Tillé). Paryż-Orly jest w stanie obsłużyć 30 milionów pasażerów rocznie. Dotychczasowym rekordem jest 23 miliony podróżnych w 2002 roku.

Lotnisko Paryż-Orly - najważniejsze informacje

Lotnisko znajduje się 17 km na południe od centrum Paryża, w pobliżu autostrady A6. Posiada dwa terminale: zachodni "Orly Ouest" i południowy "Orly Sud", do których kursują autobusy RATP i kolej regionalna RER.
Terminal południowy lotniska w Orly jest głównym terminalem obsługujących większość lotów. Terminal zachodni obsługuje głównie loty linii Air France, Iberia i TAP Portugal.

Lotnisko Paryż-Orly - pobliskie miasta

W okolicy Paryża znajdują się, oprócz lotniska Paryż-Orly, lotnisko Paryż-Charles de Gaulle i lotnisko Beauvais-Tillé. Specyfiką paryskich lotnisk jest to, że są praktycznie jedynymi w północnej Francji.

Inne relatywnie bliskie lotniska znajdują się w Nantes, Clermont-Farrand i Rennes, a odległość dzieląca je z Paryżem to około 400 – 450 km.

Pasażerowie lotniska Paryż-Orly najczęściej zmierzają do francuskiej stolicy, ale w niedużej odległości od Paryża usytuowanycyh jest kilka miejsc, które również warto odwiedzić. Wśród nich są:

  • Saint Denis – miasteczko położone 18 km na północ od centrum Paryża, a przy tym, według legendy, jego kolebka; główną atrakcją jest Bazylika św. Dionizego, w której znajdują się groby niemalże wszystkich władców Francji,
  • Orlean – znane dzięki Joannie d'Arc, która tam właśnie się urodziła,
  • Reims - miasto z bardzo znaną Katedrą Notre-Dame de Reims, zbudowaną w stylu gotyckim,
  • Dolina Loary - region ze szlakiem turystycznym obejmującym jedne z najpiekniejszych kompleksów pałacowych Francji, a także szlak winiarski.

Lotnisko Paryż-Orly - loty z Polski

Podróż bez przesiadek na lotnisko Paryż-Orly z polskich portów lotniczych możliwa jest jedynie z Warszawy liniami Norwegian Air. Jeden bilet kosztuje około 800 zł.

Podróż na lotnisko Paryż-Orly z jedną przesiadka rozpoczniemy w Krakowie albo Gdańsku, przesiadając się w Madrycie lub Oslo. Loty tego typu oferuje Iberia lub Norwegian. Ceny biletów wahają się między 400 zł a 1200 zł.

Lotnisko Paryż-Orly - kierunki zagraniczne

Lotnisko Paryż-Orly obsługuje głównie loty wewnątrz Europy, do Afryki, na Bliski Wschód i na Karaiby.

Z lotniska w Orly można polecieć do byłych kolonii francuskich: do Algierii, Maroko, na Wybrzeże Kości Słoniowej czy do Senegalu. Obsługuje także linie lotnicze latające na Półwysep Iberyjski i wyspy Morza Śródziemnego.

Lotnisko Paryż-Orly - linie lotnicze

Lotnisko Paryż-Orly obsługuje blisko 40 linii lotniczych. W Orly lądują samoloty linii narodowych, takie jak: Air France, Air Algerie, Air Ivoire, Air Malta, British Airways, Cubana de Aviación, Iberia, Iran Air, Royal Air Maroc, Tunisair czy Syrian Arab Airlines.

Ponadto, lotnisko Paryż-Orly obsługuje komercyjne linie lotnicze: Air Berlin, Atlas Blue, Click Air, Jet4you, Norwegian, Transavia.com czy Volare Airlines, a także najpopularniejsze: Ryanair i Easy Jet.

Lotnisko Paryż-Orly (ORY)
Czas lotu / jazdy samochodem

2,5 h samolotem / 14 h samochodem

Strefa czasowa

UTC+01:00

Waluta

euro (EUR)

Godziny otwarcia

całodobowe

Ceny biletów

- loty bezpośrenie: ok. 800 zł;
- loty z przesiadką od 400 zł do 1 200 zł.

Orientacyjna odległość

1 600 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1azhm9
d1azhm9
d1azhm9