Trwa ładowanie...
d2rugan

Madryt

Największe atrakcje
Położenie:

Madryt położony jest nad rzeką Manzanares, na Wyżynie Kastylijskiej, w centrum Półwyspu Iberyjskiego.

Strefa czasowa:

UTC +1

Waluta:

euro (EUR)

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Madryt jest stolicą Hiszpanii, usytuowaną w samym centrum Półwyspu Iberyjskiego.
Madryt zamieszkuje ponad 3, 2 mln mieszkańców, przez co plasuje się on na 3. miejscu największych miast Europy.

Madryt - co warto wiedzieć?

Madryt znalazł się w pierwszej dziesiątce miast oferujących najwyższą jakość życia, według rankingu sporządzonego przez brytyjski magazyn "Monocle". Jest siedzibą parlamentu i oficjalną rezydencją rodziny królewskiej. Poza tym, w Madrycie znajduje się siedziba Światowej Organizacji Turystyki ONZ, a także jednego z największych banków świata – Banco Santander. Fani piłki nożnej z tym miastem kojarzyć mogą kluby Real Madryt i Atletico Madryt.

Madryt - pogoda

Madryt położony jest w rejonie klimatu śródziemnomorskiego subkontynentalnego. Oznacza to, że występują tam gorące lata i zimy sroższe niż na południowym wybrzeżu półwyspu.
Najcieplejsze miesiące w Madrycie to czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień, kiedy temperatury w dzień sięgają nawet 30°C w cieniu, a w nocy utrzymują się na poziomie 17-19°C.

Zdecydowanie chłodniej w Madrycie jest w miesiącach zimowych. Temperatura w styczniu, lutym, listopadzie i grudniu wynosi około 10-12°C w dzień i 3-5°C w nocy, przy czym są to również miesiące o największym zachmurzeniu. Największych opadów w stolicy Hiszpanii możemy spodziewać się w październiku.

Madryt – kiedy lecieć?

Najlepszymi miesiącami na zwiedzanie Madrytu są kwiecień, maj i wrzesień. W tych miesiącach opady występują rzadko, a temperatury są umiarkowane. To również czas, gdy linie lotnicze wciąż oferują bilety do Madrytu w relatywnie niskich cenach.

Madryt – zabytki i atrakcje

Madryt wyróżnia się bogactwem kamienic, pałaców i rezydencji jeszcze z czasów panowania dwóch wielkich rodów – Habsburgów i Burbonów. Oprócz architektury klasycystycznej w mieście znaleźć można także budynki architektury współczesnej (na przykład Puerta de Europa, czyli dwie nachylone ku sobie oszklone wieże, tworzące zarys bramy).

Madryt to miasto bardzo zadbane i czyste. Znajdziemy tu wiele zielonych skwerów i parków: Park Retiro przy Kościele Hieronimitów, Real Jardín Botanico przy Muzeum Prado, Campo del Moro przylegający do Pałacu Królewskigo, a także Casa de Campo – obszar rekreacyjny z wesołym miasteczkiem i ogrodem zoologicznym.

Najważniejszymi zabytkami Madrytu są:

  • Pałac Królewski,
  • La Almudena – katedra madrycka,
  • Plaza Mayor,
  • Plaza de España,
  • Puerta de Acalá,
  • Plaza de Toros de las Ventas – arena do walki byków.

Madryt – jedzenie

Madryckie restauracje serwują dania z całej Hiszpanii, ale istnieje kilka dań typowych dla stolicy:

  • cocido – gulasz podawany w godzinach południowych, w jednym garnku lub jako posiłek trzydaniowy – pierwszy talerz zawiera wywar z cienkim makaronem, drugi warzywa z wywaru (kapusta, marchewka, rzepa, ziemniaki i ciecierzyca), a trzeci duszone mięsa: wołowinę, cielęcinę, drób, kiełbasę chorizo i klopsiki. Danie podawane w towarzystwie wytrawnego, czerwonego wina i chrupkiego chleba,
  • callos a la madrileña – flaki wołowe, serwowane w glinianym garnku, z dodatkiem kiełbasy chorizo, sosu pomidorowego i słodkiej papryki,
  • cochinillo asado i cordero asado - pieczone prosię i pieczone jagnię. Dania podawane w glinianych naczyniach w akompaniamencie lokalnych win.

W Madrycie znajduje się kilka wartych polecenia restauracji: Sobrino de Botín (według Księgi Rekordów Guinessa najstarsza restauarcja na świecie) – 18-40 euro za danie, El Buey – ok. 25 euro za danie, a także piekarnia i cukiernia La Mallorquina – ok. 1,50 euro za deser.

Madryt
Przykładowe ceny

- kawa: 5,50 zł
- danie główne w restauracji: 60 zł
- bilet tramwajowy/ na metro: 9 zł, bilet połączony (tramwaje + metro) 14 zł
- taksówka: taryfa dzienna – 10 zł opłaty początkowej, 4,50zł za km; taryfa nocna – 12 zł opłaty początkowej, 5 zł za km
- bilet normalny do muzeum: 40-60 zł

Komunikacja

W mieście działa metro (Metro de Madrid), sieć tramwajów (Metro Ligero), sieć autobusów, a także kolejka linowa (Teleférico) rozciągnięta między Paseo Pintor Rosales a parkiem Casa de Campo.

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

2300 km samolotem / 2873 km samochodem

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rugan
d2rugan
d2rugan