Trwa ładowanie...

Loty balonem po Polsce. Jak się przygotować i gdzie szukać podniebnej atrakcji?

Loty widokowe balonem to niecodzienna atrakcja pozwalająca poznać świat z zupełnie innej perspektywy. Wznoszenie się nad malowniczymi meandrami rzek oraz złocistymi polami zbóż, czy podziwianie gór w całej okazałości to niezapomniane przeżycia. Jaka jest historia lotów balonem, gdzie z nich skorzystamy i jak się do tego przygotować? Sprawdzamy.

Lot balonem, Jura Krakowsko-Częstochowska Lot balonem, Jura Krakowsko-Częstochowska Źródło: Adobe Stock, fot: Kinga
d1h6flr
d1h6flr

Ludzie od zawsze marzyli o wzbiciu się w powietrze niczym ptaki i szukali sposobów, jak to zrobić. Sprawę ułatwiło wynalezienie balonu. Na kartach historii baloniarstwa zapisali się przede wszystkim Francuzi, ale niemały wkład mieli także Polacy.

Najważniejsze fakty z historii lotów balonem

5 czerwca 1783 roku bracia Montgolfier dokonali pierwszej udanej próby wzlotu balonu napełnionego gorącym powietrzem, który przeleciał 2336 m. We wrześniu tego samego roku w Wersalu miał miejsce pierwszy załogowy lot balonem. Do pasażerów należeli: baran, kogut i kaczka. W ten sposób zbadano, jak na żywe organizmy wpłynie lot balonem.

21 listopada 1783 roku przeszedł do historii jako dzień, w którym po raz pierwszy odbył się swobodny lot balonem wraz z dwojgiem śmiałków na pokładzie. Byli to Jean François Pilâtre de Rozier oraz François Laurent d’Arlandes.

Co ważne, Polska również może pochwalić się bogatą historią baloniarstwa. Pierwsze próby wzniesienia w powietrze balonu podejmowano m.in. w Krakowie pod patronatem Uniwersytetu Jagiellońskiego. 10 maja 1789 roku z ogrodu Foksal w Warszawie wystartował aerostat pilotowany przez Jeana Pierre’a Blancharda. Wydarzeniu przyglądał się z ziemi nawet król Stanisław August Poniatowski. Rok później Francuz zabrał ze sobą w podniebną podróż Jana Potockiego, powieścio- i dramatopisarza, ale też podróżnika, historyka, uznawanego za pierwszego polskiego aeronautę.

d1h6flr

Kiedyś loty balonem nie były oczywiście powszechnie dostępne. Współcześnie może z nich skorzystać każdy, kto dysponuje pieniędzmi i nie ma przeciwwskazań zdrowotnych.

Lot balonem to niezapomniane przeżycie Adobe Stock
Lot balonem to niezapomniane przeżycie Źródło: Adobe Stock, fot: E-lona

Jak przygotować się do lotu balonem?

Zanim znajdziemy się w balonowym koszu, warto pomyśleć m.in. o wygodnym ubraniu i butach (nigdy nie ma 100-procentowej pewności, gdzie wylądujemy) oraz o przeanalizowaniu różnych ofert komercyjnych lotów balonem.

Sam lot trwa zazwyczaj około godziny, natomiast ze względu na procedurę przygotowawczą i krótkie szkolenie, warto zarezerwować około trzech, czterech godzin. Szczegóły dotyczące rezerwacji oraz zakupu biletów najlepiej sprawdzać bezpośrednio na stronie organizatorów mających odpowiednie uprawnienia. Ceny są bardzo zróżnicowane i zależą m.in. od wyboru konkretnej trasy. W Polsce wahają się od 500 do 1,2 tys. zł za osobę.

d1h6flr

Niezbędne jest także poszukanie i zapoznanie się z wiarygodnymi opiniami śmiałków mających podniebną przygodę już za sobą. Ponadto należy sprawdzić prognozę pogody, która w przypadku lotów balonem odgrywa ogromną rolę. Co ważne, loty balonem odbywają się zwykle wcześnie rano lub późnym popołudniem, dlatego warto z wyprzedzeniem pomyśleć również o noclegu.

Gdzie organizowane są loty balonem w Polsce?

W Polsce jest mnóstwo miejsc, gdzie można wybrać się w małą podróż balonem. Taką ofertę znajdziemy m.in. w okolicach: Zamościa i Roztocza, Kielc i Gór Świętokrzyskich, zamków na Jurze, Tatr, Bieszczad, Kaszub, największych miast w kraju i w wielu innych zakątkach. Zróżnicowane krajobrazy gwarantowane.

Źródło: Karolina Laskowska, WP Turystyka
Festiwal Balonowy w Szczecinku, 2019 rok

Festiwal Balonowy w Szczecinku

Turyści, którzy sami nie chcą lub nie mają możliwości lecieć balonem, ale lubią je oglądać, mogą udać się do Szczecinka. To właśnie tam jest organizowany znany festiwal balonowy, podczas którego nad głowami tłumnie zgromadzonej publiczności przelatują kolorowe balony z międzynarodową załogą. Festiwal odbywa się zwykle pod koniec czerwca lub na początku lipca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sztuka podróżowania - DS4

d1h6flr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h6flr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj