Trwa ładowanie...
d4m02ew
lubaczów
19-04-2011 14:54

Lubaczów i okolice

Ten fragment Roztocza to raj dla wędrowców. Tutaj najpełniej odczuwa się atmosferę wielokulturowego pogranicza. Strudzeni podróżnicy mają też gdzie podreperować zdrowie – nie ma nic lepszego niż borowinowa kąpiel w Horyńcu.

d4m02ew
d4m02ew

Ten fragment Roztocza to raj dla wędrowców. Tutaj najpełniej odczuwa się atmosferę wielokulturowego pogranicza. Strudzeni podróżnicy mają też gdzie podreperować zdrowie – nie ma nic lepszego niż borowinowa kąpiel w Horyńcu.

Lubaczów

Neoromański kościół św. Stanisława z lat 1898–1899 rozbudowano o część wschodnią w latach 1981–1987. W ołtarzu głównym wisi kopia cudownego obrazu Matki Boskiej Łaskawej z 1598 r. Oryginał pędzla Józefa Szolc Wolfowicza, niegdyś zdobiący ołtarz katedry lwowskiej, a od 1974 r. w tutejszym kościele, jest obecnie w skarbcu na Wawelu. Przed tym obrazem w 1656 r. Jan Kazimierz złożył śluby, zawierzając Rzeczpospolitą opiece Matki Boskiej. Naprzeciw wznosi się dawna cerkiew prawosławna z 1883 r., projektu Wasilija Nahirnego, dziś kościół św. Mikołaja bpa. Godne odwiedzenia jest lubaczowskie Muzeum Kresów z jedną z najbogatszych w kraju kolekcją polskiego rysunku współczesnego, mieszczące się w podworskim spichlerzu z końca XIX w. Najcenniejszy zabytek Lubaczowa położony jest przy ul. Kościuszki. To dawny cmentarz żydowski, założony na początku XVIII w. Zachowało się tu ponad 1600 nagrobków, z czego 35 z XVIII w.

Cieszanów

W 1800 r. Jan Zamoyski wystawił kościół, który stanął na miejscu podominikańskiej świątyni. Sto jeden lat później tę jednonawową budowlę rozbudowano o nawy boczne i dostawiono wieżę frontową, a w trzechsetną rocznicę ślubów Jana Kazimierza, w 1956 r. Stanisław Jakubczyk ozdobił jej wnętrze nową polichromią. W ołtarzu głównym wisi obraz Matki Boskiej, pochodzący prawdopodobnie z dawnego kościoła Dominikanów. Przy ul. Skorupki zachowała się zrujnowana bóżnica z 1889 r., przez wiele lat użytkowana jako magazyn, oraz chyląca się powoli ku upadkowi cerkiew z 1910 r.

*Seria: Miasta dla ciekawych Tytuł: Lublin i Zamość Autor: Robert Pasieczny *

d4m02ew
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m02ew

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj