Ludźmierz. Najstarsza wieś na Podhalu

Wieś w województwie małopolskim, najstarsza na Podhalu. Ludźmierz został założony w 1234 roku przez wojewodę krakowskiego Teodora Gryfita, który ufundował tu również kościół i klasztor, a następnie sprowadził z opactwa w Jędrzejowie cystersów.

Ludźmierz. Najstarsza wieś na Podhalu
Źródło zdjęć: © Hachette Polska

21.09.2011 | aktual.: 19.10.2019 20:05

Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej Królowej Podhala

Od prawie 600 lat w Ludźmierzu koncentruje się życie religijne Podhala. Nie wiadomo, kiedy pojawiła się tu słynna figura Matki Bożej. W 2. połowie XIX wieku na miejscu XIII wiecznego drewnianego kościoła postawiono neogotycką świątynię. W jej ołtarzu głównym umieszczono figurę ludźmierskiej Madonny z Dzieciątkiem. Polichromowana i pozłacana gotycka rzeźba, o wysokości 127 cm, zaliczana jest do tzw. pięknych Madonn, które powstawały u schyłku średniowiecza. Uśmiechnięta Matka Boża z Ludźmierza trzyma na lewej ręce małego Jezusa, w prawej zaś dzierży berło, któremu przypisuje się dziś symboliczne znaczenie. 15 sierpnia 1963 roku, podczas uroczystej koronacji statui MB Ludźmierskiej koronami papieża Jana XXIII, której przewodniczył prymas Polski Stefan Wyszyński, niespodziewanie z ręki Bogurodzicy wysunęło się berło. W ostatniej chwili pochwycił je biskup krakowski Karol Wojtyła. „Matka Boża, Karolu, oddała ci władzę” – skomentował zdarzenie ksiądz prymas.

Z okazji 600 lecia istnienia sanktuarium założono Ogród Różańcowy – w miejscu, gdzie w roku 1997 Jan Paweł II odmówił z wiernymi różaniec. W centrum umieszczono naturalnej wielkości rzeźbę papieża w pozycji klęczącej. Ciekawostką są też tzw. Wrota Wiary, z dzwonem, w który każdy może uderzyć, symbolizując swoje odnowienie wiary. W roku 2001 Jan Paweł II nadał sanktuarium w Ludźmierzu tytuł bazyliki mniejszej.

Parafia Wniebowzięcia NMP ul. Jana Pawła II 124 34-471 Ludźmierz 018 265 55 27 sanktuarium@ludzmierz.pl+'?' )www.mbludzm.pl

Dojazd

Z Nowego Targu na zachód ul. Ludźmierską, później około 5 km drogą wojewódzką nr 957. Pociągiem do Nowego Targu, dalej autobusem miejskim nr 2 z przystanku w pobliżu dworca PKP. Uroczystości 2 lutego – MB Gromnicznej 25 marca – Zwiastowanie NMP 15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP 8 grudnia – Niepokalane Poczęcie NMP Noclegi Dom pielgrzyma, ul. Tetmajera 67b 018 265 55 27 W całym regionie bardzo dobrze rozwinięta baza turystyczna. Sanktuaria w pobliżu Czerna, Kalwaria Zebrzydowska, Skomielna, Zakopane

Okolica

Ludźmierz – w pobliżu liczne atrakcje geograficzno-przyrodnicze: Tatry, Pieniny, Jezioro Czorsztyńskie, Babia Góra, 4 parki narodowe: Babiogórski, Gorczański, Pieniński i Tatrzański.

Nowy Targ. Kościół św. Anny – z 2. połowy XV wieku, budynek modrzewiowy, kryty gontem, sklepienie i ściany ozdobione polichromią; w późnobarokowym ołtarzu głównym obraz z 1516 roku, przedstawiający Świętą Rodzinę, a nad nim XV-wieczny obraz MB z Dzieciątkiem. Kościół św. Katarzyny – ufundowany przez Kazimierza Wielkiego, otoczony murem z dzwonnicą; wewnątrz dzwonnicy rzeźbiona scena Ukrzyżowania z postaciami Matki Bożej i św. Jana, a we wnęce na zewnętrznej ścianie przedstawienie Chrystusa Ukrzyżowanego i dwóch łotrów. Rynek i ratusz – w centrum rynku piętrowy ratusz z połowy XIX wieku, zwieńczony wieżą z zegarem.

Seria: Miejsca niezwykłe Tytuł: Sanktuaria w Polsce Autor: Adam Sochaczewski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)