Trwa ładowanie...
d2b04af
pojezierze iławskie
26-07-2007 16:14

Magiczne miejsca

Pojezierze Iławskie to kraina jeszcze nie zdobyta. Na swoich odkrywców ciągle oczekują tu niezwykle urokliwe, magiczne wręcz miejsca. Kryją się w zielonych lasach, pośród wzgórz, między srebrzystymi jeziorami i rzekami.

d2b04af
d2b04af
Kanał Ostródzko-Elbląski (fot. Bernard Król)
Źródło: Kanał Ostródzko-Elbląski (fot. Bernard Król)

Kanał Ostródzko-Elbląski

Wśród wielu atrakcji pięknych i malowniczych terenów Pojezierza Iławskiego wyjątkowe miejsce zajmuje, unikalny w skali światowej, kanałowy szlak wodny. Jest to jedna z najpiękniejszych dróg wodnych Europy. Łączy nasze Pojezierze Iławskie z Zalewem Wiślanym. Łączna długość całego systemu wodnego wynosi 147 kilometrów.

Wybudowany w latach 1848-1872 i zaprojektowany przez holenderskiego inżyniera Georga Jakoba Steenke kanał, funkcjonuje do dziś w niezmienionej formie, zadziwiając kunsztem XIX wiecznej wiedzy inżynierskiej. Genialne rozwiązanie polegało na wybudowaniu na trasie kanału dwóch śluz (Miłomłyn i Zielona) oraz pięciu pochylni (Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny). Pochylnie niwelują różnicę poziomów wody o 99 m. Statki pokonują pochylnie na specjalnych wózkach. Z całą pewnością tylko u nas statki „pływają” po trawie!

Rezerwat przyrody „Jasne”

Ten wyjątkowy rezerwat znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Obejmuje swoim zasięgiem jezioro Jasne i Luba, okoliczne torfowiska oraz przylegające drzewostany. Najbardziej znane licznej rzeszy turystów jest unikatowe jezioro Jasne. To bezodpływowe jezioro o niespotykanie czystej i przeźroczystej wodzie jest najchętniej odwiedzanym miejscem na terenie parku. Na temat jeziora krąży wiele legend i opowieści. Faktem historycznym jest używanie jego wody do produkcji piwa przez Niemców. W świadomości tutejszych mieszkańców krążą również niezwykłe opowieści o zatopionej tu bursztynowej komnacie oraz rzekomo cudownej i uzdrawiającej mocy wody.

d2b04af

Siemiany

Na zachodnim brzegu Jezioraka, w odległości 20 km od Iławy, na wysokim jeziornym brzegu, leży słynąca ze swych turystycznych atrakcji wieś Siemiany. Otoczona jest ona nieprzebytymi lasami i sycona powietrzem, jakie wiatr przynosi tu z rozległego Jezioraka. Stąd roztacza się niepowtarzalnie piękny widok na wielkie rozlewisko najdłuższego jeziora w Polsce. Siemiany oraz cała okolica posiadają swoisty mikroklimat, który pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego.

Kamionka

We wsi Kamionka, nad jeziorem Silm, znajduje się unikalny (jeden z trzech funkcjonujących na świecie) ośrodek szkoleniowy dla kapitanów i pilotów statków. Na jeziorze odtworzono, w skali 1:24, wybrane porty, kanały, rzeki i inne miejsca, które mogłyby być uciążliwe przy manewrowaniu. Na akwenach tych pływają wykonane w tej samej skali modele statków wyposażone w symulatory systemów okrętowych, dowodzone przez prawdziwych wilków morskich.

Lipy

W miejscu dawnej kaplicy, ufundowanej w 1600 roku przez siostry Mortęskie, pośród pól i lasów, wybudowano w 1870 roku neogotycki kościół, który jest dzisiaj miejscem kultu maryjnego Ziemi Lubawskiej i najdalszych zakątków diecezji. Słynąca łaskami figurka Matki Boskiej Lipskiej w 1969 została ukoronowana przez Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Obecnie sanktuarium jest funkcjonalnie rozbudowane i może przyjmować wielotysięczne rzesze wiernych.

_ Tekst: Michał Młotek _

d2b04af
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b04af